Vzácné mokřady v Bělé na Prostějovsku, kde se usídlily ohrožené druhy motýlů a rostlin. Nebo údolí Hamerského potoka na Jindřichohradecku, kde také rostou vzácné rostliny a žijí ohrožené druhy slepýšů, užovek nebo například ohrožení ledňáčci a datlové.

Tato a další místa v Česku se podařilo vykoupit v kampani Místo pro přírodu, kterou už deset let tradičně organizuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Jelikož jsou už tato území soukromá, svaz ochránců přírody je nejen chrání před developery a zástavbou, ale také se o tamější přírodu stará tak, aby zde ohrožená zvířata a rostliny mohly dlouhodobě přežít.

Plocha 150 fotbalových hřišť

Například tím, že dobrovolníci odstraňují náletové rostliny, které by dusily vzácné druhy, hloubí tůně nebo louky pravidelně kosí tak, aby ohrožené druhy přežily, ale neuchytily se ty, které tam nepatří. Celkem se tak podařilo vykoupit a zachránit 120 hektarů cenné přírody, tedy zhruba 150 fotbalových hřišť.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru