Prodej automobilů ve Spojených státech by měl v letošním roce stoupnout o více než čtyři procenta na 17,2 milionu vozů z loňských 16,5 milionu. Předpověděla to výzkumná společnost LMC Automotive. Mírně tak zlepšila svou předchozí prognózu, která počítala s prodejem 17,1 milionu vozů.

Poptávku po automobilech v USA by podle LMC měly v závěru roku podpořit nízké úroky. Americká centrální banka (Fed) minulý týden ponechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu nula až 0,25 procenta. Signalizovala však, že by ještě v letošním roce mohla přikročit k prvnímu zvýšení sazeb za téměř deset let. Analytici předpokládají, že sazby by mohly stoupnout na prosincovém zasedání Fedu.

"Rozhodnutí Fedu ponechat sazby na dosavadní úrovni otevřelo americkému automobilovému trhu cestu k silnému výkonu ve zbytku roku," uvedl analytik LMC Jeff Schuster.

Spojené státy byly v minulosti největším automobilovým trhem na světě, v roce 2009 je však předstihla Čína. Údaje o prodeji automobilů jsou indikátorem celkových spotřebitelských výdajů, které zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity Spojených států.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru