Prodej automobilů ve Spojených státech by měl v letošním roce stoupnout o více než čtyři procenta na 17,2 milionu vozů z loňských 16,5 milionu. Předpověděla to výzkumná společnost LMC Automotive. Mírně tak zlepšila svou předchozí prognózu, která počítala s prodejem 17,1 milionu vozů.

Poptávku po automobilech v USA by podle LMC měly v závěru roku podpořit nízké úroky. Americká centrální banka (Fed) minulý týden ponechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu nula až 0,25 procenta. Signalizovala však, že by ještě v letošním roce mohla přikročit k prvnímu zvýšení sazeb za téměř deset let. Analytici předpokládají, že sazby by mohly stoupnout na prosincovém zasedání Fedu.

"Rozhodnutí Fedu ponechat sazby na dosavadní úrovni otevřelo americkému automobilovému trhu cestu k silnému výkonu ve zbytku roku," uvedl analytik LMC Jeff Schuster.

Spojené státy byly v minulosti největším automobilovým trhem na světě, v roce 2009 je však předstihla Čína. Údaje o prodeji automobilů jsou indikátorem celkových spotřebitelských výdajů, které zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity Spojených států.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru