Rusko, Sýrie, Irák a Írán založily v Bagdádu společné centrum pro analýzu situace na Blízkém východě a koordinaci boje proti radikální organizaci Islámský stát (IS). Zprávu o chystané zpravodajské a bezpečnostní spolupráci těchto zemí potvrdilo irácké vojenské velení.

Ruský prezident Vladimir Putin pak v rozhovoru pro americké stanice CBS a PBS řekl, že o plánech na zřízení centra předem informoval USA a osobně také hlavy států Turecka, Jordánska a Saúdské Arábie. Výňatky z interview, které americké televize odvysílají v neděli večer místního času, podle agentury DPA předem poskytl Kreml.

Ruská média tvrdí, že v Bagdádu již vzniklo "informační středisko", ve kterém mají působit představitelé generálních štábů všech čtyř zmíněných zemí. Podle nejmenovaných vojenských a diplomatických zdrojů by na základě střediska mohl v případě úspěšné činnosti vzniknout koordinační výbor pro plánování vojenských operací proti Islámskému státu.

O nové struktuře již dříve informovala americká televize Fox News, avšak vzápětí Kreml i iráčtí představitelé tyto zprávy popřeli. "Je velice mnoho zpráv, které neodpovídají skutečnosti," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Irácký ministr zahraničí Ibráhím Džaafarí v pátek v New Yorku řekl, že ozbrojeným silám jeho země nepomáhají žádní ruští vojenští poradci, připomněla agentura Reuters. Prohlášení iráckého velení zmínilo "rostoucí ruské znepokojení nad přítomností tisíců teroristů z Ruska" v řadách Islámského státu.

Podle ruských médií má být hlavním úkolem bagdádského střediska sběr, zpracování a analýza informací o situaci v oblasti s ohledem na boj proti Islámskému státu. Ve velení středisku se důstojníci ze čtyř států mají střídat po čtvrtletích, začít mají Iráčané.

Putin jednal se saúdským králem o Sýrii

Ruský prezident navíc v sobotu telefonicky jednal s králem Saúdské Arábie Salmánem o možnostech řešení syrské krize. Telefonát se uskutečnil z "iniciativy ruské strany", upřesnil Kreml. Oba představitelé si podle komuniké vyměnili názory na "hledání cest k urovnání situace v Sýrii a navázání efektivní mezinárodní spolupráce v boji proti Islámskému státu a dalším teroristickým uskupením".

Putin má v pondělí ve Valném shromáždění OSN vyložit svůj plán pro Sýrii, počítající se zapojením armády syrského prezidenta Bašára Asada do rozšířené koalice proti Islámskému státu. Týž den se má ruský prezident setkat se svým americkým protějškem Barackem Obamou.

Moskva, která se jeví hlavním spojencem Damašku, přebírá iniciativu v konfliktu v Sýrii, který si za čtyři a půl roku bojů vyžádal více než 240 tisíc mrtvých. Rostoucí ruská vojenská přítomnost v zemi znepokojuje Spojené státy.

Rusko dodalo Damašku kromě stíhacích letadel i bezpilotní stroje, obrněné transportéry a vrtulníky. Tento týden syrská armáda nasadila ruské stíhačky do bojů v severní provincii Halab. Podle ruských zdrojů je v Sýrii na 1700 ruských specialistů. Moskva také buduje základnu v Latákíji, která je baštou vládnoucích alávitů. Těžké dopravní letouny An-124 údajně už před týdnem dopravily do Sýrie tucet ruských bitevníků Su-25 a tucet bombardérů Su-24; lety ruských bezpilotních letounů nad Sýrií vykládají západní média jako průzkum před nasazením ruských letadel do bojů.

V pátek vysoce postavený ruský diplomat naznačil, že Rusko by se mohlo přidat ke koalici vedené Spojenými státy proti Islámskému státu za podmínky, že by operaci schválila Rada bezpečnosti OSN.

Rozšiřování vlivu na ruský způsob

Rusko již delší dobu výrazně posiluje svou vojenskou přítomnost ve válkou zmítané Sýrii, což znepokojuje některé západní státy. Země dodala Damašku kromě stíhacích letadel i bezpilotní stroje, obrněné transportéry a vrtulníky. Tento týden syrská armáda nasadila ruské stíhačky do bojů v severní provincii Halab.

Předpokládá se, že situace v Sýrii bude hlavním tématem nadcházející schůzky prezidentů Putina a Obamy v New Yorku. Obě velmoci sice shodně vystupují proti Islámskému státu, avšak USA odmítají režim Bašára Asada, který Moskva stále podporuje. Obamovi kritici tvrdí, že nerozhodná americká politiká dává Islámskému státu příležitost pro expanzi.