Martin Winterkorn se sice ve středu vzdal funkce generálního ředitele a šéfa představenstva Volkswagenu, ale z řídicí hierarchie největší světové automobilky nezmizí. Naopak, zůstává v čele představenstva společnosti Porsche Automobil Holding SE, držící většinu kmenových akcií koncernu VW. Na tomto postu sedí od listopadu 2009.

Osmašedesátiletý Winterkorn si tak podle serveru Spiegel Online "pojistil" značný vliv na to, co se ve Volkswagenu bude dál dít.

"To přece nejde," cituje server nejmenovaného člena dozorčí rady Porsche Automobil Holding.

To, jak se Winterkorn chová, podle něj "nejde pod nos" ani dalším členům, kteří sedí v kontrolním grémiu holdingu.

Winterkornovi z tohoto "vedlejšího postu" příliš mnoho nekápne. Loni od holdingu dostal přes 822 500 eur, zatímco křeslo šéfa Volkswagenu mu vyneslo dalších zhruba 16 milionů eur. Ale peníze jsou v tomto případě určitě vedlejší.

V představenstvu holdingu sedí také Hans Dieter Pötsch (64), dosavadní finanční ředitel VW, který se v roce 2016 stane předsedou dozorčí rady koncernu.

Jinými slovy, Winterkorn je nyní jako předseda představenstva Porsche Automobil Holding nadřízeným designovaného hlavního kontrolora VW, který by měl pomoci rozplétat největší skandál v historii automobilky. Podle citovaného zdroje, který si nepřál být jmenován, je to očividný střet zájmů a Winterkorn by se měl předsednictví v Porsche Automobil Holding vzdát.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru