Novým šéfem německého automobilového koncernu Volkswagen byl jmenován Matthias Müller, který dosud řídil dceřinou společnost Porsche. Volkswagen to oznámil v pátek večer po zasedání své dozorčí rady. Dvaašedesátiletý Müller v čele koncernu nahradí Martina Winterkorna (68), který ve středu odstoupil kvůli skandálu s podvody při měření emisí u naftových vozů.

"Mým nejnaléhavějším úkolem je obnovit důvěru ve skupinu Volkswagen," prohlásil Müller. Automobilka Porsche, kterou Müller dosud vedl, je jednou z dvanácti značek spadajících pod Volkswagen. Jednou z nich je také česká Škoda Auto.

Nového předseda představenstva dostane i mladoboleslavská Škoda Auto, která je součástí koncernu VW. Stane se jím Bernhard Maier. Nahradí Winfrieda Vahlanda, který od listopadu povede aktivity koncernu Volkswagen v USA, Kanadě a Mexiku.

Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt mezitím během dne prohlásil, že má informace o tom, že podvodný software je v autech v Německu, a že celá aféra se může týkat i dodávek. Země jako Norsko, Francie či Indie také odstartovaly vyšetřování, jestli VW podvádělo i na jejich území. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Skandál vypukl minulý pátek, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku.

Volkswagenu za tyto podvody v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (438 miliard Kč). Skandál tento týden začaly vyšetřovat i některé evropské země a na firmu byla podána řada hromadných žalob. Volkswagen přiznal, že software umožňující manipulovat s měřením emisí instaloval v celém světě do zhruba 11 milionů aut.

Akcie Volkswagenu se kvůli skandálu od minulého pátku propadly o více než 33 procent. Zažily tak nejhorší týden od vrcholu světové finanční krize v říjnu 2008, kdy zkrachovala americká investiční banka Lehman Brothers. Tržní hodnota Volkswagenu se v důsledku skandálu snížila asi o 27 miliard eur (více než 730 miliard Kč).

Sledovali jsme online

 
25.9.2015 10:42 | Akcie VW posilují

Akcie Volkswagenu před dnešním jednáním dozorčí rady posilují a obchodování zahájily růstem o čtyři procenta. Spolu s Volkswagenem zpevňují akcie i dalších německých automobilek BMW a Daimler.

25.9.2015 10:54 | Novým šéfem VW má být ředitel Porsche

jarvis_5604497ae4b0277856754e14.jpegZa pár minut začíná jednání dozorčí rady Volkswagenu. Ta nejprve musí schválit rezignaci Martina Winterkorna, kterou podal ve středu. Na jeho místo má usednout Matthias Müller, šéf Porsche.

 

25.9.2015 11:02 | Před sídlem VW demonstrují Greenpeace

Hnutí Greenpeace demonstruje před budovou Volkswagenu. Na místě už je podle BBC i policie.

25.9.2015 11:19 | Volkswagen je i terčem vtipů

Aféra, která si vysloužila označení "dieselgate", je samozřejmě terčem řady internetových vtipů. Hlavním motivem jsou nadměrné emise. 

("Představujeme B-52 TDI od Volkswagenu")

25.9.2015 11:31 | Francie bude prověřovat auta

Od příštího týdne se ve Francii začnou provádět náhodné testy na stovce aut různých výrobců, která se v zemi prodávají. Auta ke kontrole budou vybírána losováním a na vyhodnocení testů bude dohlížet nezávislá komise. Oznámila to dnes francouzská ministryně životního prostředí Ségolene Royalová.

25.9.2015 11:51 | Studie: Auta produkují až o 40 procent více CO2, než kolik říkají výrobci

Výzkumný institut ICCT, který stojí za prvními testy dieselových motorů VW, které následně manipulace odhalily, nyní zveřejnil aktualizovanou studii. Ta říká, že auta produkují při jízdě zhruba o 40 procent emisí oxidu uhličitého (CO2) více, než kolik říkají výrobci ve svých letácích. Tento rozdíl se tak podle ICCT od roku 2001 zvýšil čtyřnásobně.

25.9.2015 11:53 | Indie také prověří vozy VW

Indická vláda podle agentury Reuters nařídila vyšetřování, jestli v zemi Volkswagen také nefalšoval hodnoty emisí. Místní emisní normy jsou však volnější než ty americké.

25.9.2015 11:59 | Číny se skandál prý netýká

V Číně má Volkswagen dva společné podniky s místními firmami. Oba vydaly prohlášení, v kterém shodně odmítají, že by se software na úpravu emisí instaloval do vozů vyrobených v zemi.

25.9.2015 12:13 | Ve Velké Británii se chystá velká žaloba

Londýnský reportér Českého rozhlasu hlásí, co se chystá na VW v Británii. Ve Wolfsburgu z toho radost mít nebudou.

25.9.2015 12:18 | Jednání dozorčí rady ve Wolfsburgu začalo

Martin Winterkorn rezignoval na post generálního ředitele koncernu Volkswagen - Ilustrační foto.Dvacetičlenné grémium přijme rezignaci dosavadního šéfa koncernu VW Martina Winterkorna a jmenuje jeho nástupcem pravděpodobně současného šéfa Porsche Matthiase Müllera. Rada má také říct, kdo konkrétně za podvody může, a provede změny v nejvyšším vedení.

25.9.2015 13:08 | Šéfové VW si vydělali za posledních sedm let v přepočtu téměř 10 miliard korun

Nejvyšší management Volkswagenu si za dobu instalace podvodného softwaru vydělal kolem deseti miliard korun. Přehled jejich příjmů najdete v naší fotogalerii.

25.9.2015 13:13 | Winterkorn zůstává v čele Porsche Automobil Holding

volkswagenMartin Winterkorn se sice ve středu vzdal funkce generálního ředitele a šéfa představenstva Volkswagenu, ale z řídicí hierarchie největší světové automobilky nezmizí. Naopak, zůstává v čele představenstva společnosti Porsche Automobil Holding SE, držící většinu kmenových akcií koncernu VW. Více čtěte zde.

25.9.2015 13:24 | Reuters: Šéf Audi řídit celý koncern nebude

Audi Chief Executive Officer Rupert Stadler poses next to an Audi S5 before the annual news conference in IngolstadtŘeditel Audi Rupert Stadler, který byl považován za jednoho z kandidátů na post šéfa VW, zůstává ve své původní funkci. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na německý tisk.

 

25.9.2015 13:31 | Volkswagen budou vyšetřovat i Norové

Norská policie oznámila, že zahájí vyšetřovaní, jestli VW instaloval podvodný software i do aut dovážených do severské země.

25.9.2015 14:22 | Podvody se týkají i dodávek, zní z Berlína

jarvis_55f1acdee4b027784c2989ce.jpegNěmecký ministr dopravy Alexander Dobrindt prohlásil, že kromě osobních vozů byl podvodný software instalován i do dodávek. 

"Na základě našich současných informací jsou emise užitkových vozů ovlivňovány podobně jako u osobních aut Volkswagenu," řekl ministr.

25.9.2015 15:03 | Reuters: Minimálně čtyři vysocí manažeři skončí

Nový zdroj agentury Reuters potvrdil dřívější spekulace, že novým šéfem VW se stane ředitel Porsche Matthias Müller. Zároveň se mluví o tom, že budou muset skončit minimálně čtyři vysocí manažeři automobilky. Podle agentury to bude americký šéf, hlavní inženýři Audi a Porsche a marketingový ředitel VW.

25.9.2015 15:07 | Automobily v Německu v sobě mají podvodný software, prohlásil ministr dopravy.

Německý ministr dopravy řekl, že auta v Německu jsou podvodným softwarem také zasaženy. Zároveň prohlásil, že skandál se týká i vozů s objemem motoru 1,2 litru.

25.9.2015 15:25 | Manipulace s emisemi se týká 2,8 milionu aut v Německu

Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt prohlásil, že je potvrzené, že se skandál týká i německých vozů. Celkem je podle něj zasaženo kolem 2,8 milionu aut.

"Již je jasné, že vozy v Německu jsou zasaženy. Podle našich informací se jedná o vozy s dieselovými motory o objemu 2,0 a 1,6 litru," řekl. Zároveň se řeší, jestli se problém týká i motorů s objemem 1,2 litru.

německý ministr dopravy Alexander Dobrindt

 

25.9.2015 15:43 | Akcie VW ztrácí přes čtyři procenta

Volkswagen zahájil pátek na burze růstem. Prohlubující se problémy ale cenu akcií poslaly opět do ztráty. Aktuálně tak akcie automobilky odepisují kolem čtyř procent.

25.9.2015 16:22 | EPA: Kvůli emisnímu skandálu přidáme další testy

Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) připravuje nové testy aut, aby odhalila případná podvodná zařízení. Co bude test obnášet, ale organizace neupřesnila. "Nepotřebují to vědět," citovala zástupce EPA agentura Reuters.

25.9.2015 17:57 | Dozorčí rada skončila své zasedání

Zasedání dozorčí rady Volkswagenu podle všeho skončilo. Za pár chvil začne v sídle společnosti ve Wolfsburgu tisková konference. Vedení firmy na ní představí výsledky jednání a oznámeno by mělo být i jméno nového generálního ředitele automobilky.

f471edfb 95a1 4491 84a2 b14708413a28 bestSizeAvailableV sídle VW se chystá tisková konference. Zdroj: Sky News

25.9.2015 18:21 | Handelsblatt: Novým šéfem VW bude Müller

Ze skončeného jednání dozorčí rady Volkswagenu unikají první zvěsti. Podle německého listu Handelsblatt byl novým CEO automobilky dle očekávání zvolen dosavadní šéf Porsche Matthias Müller. Na oficiální potvrzení informace ale stále čekáme.

25.9.2015 18:38 | Potvrzeno: Do čela VW usedne Matthias Müller

Je to oficiální. Novým generálním ředitelem Volkswagenu se stane Matthias Müller. Nahradí tak Martinga Winterkorna, který neustál skandál okolo podvádění při měření emisí dieslových motorů. Zástupci společnosti to potvrdili na tiskové konferenci.

25.9.2015 18:55 | Müller: Chci obnovit důvěru zákazníků ve Volkswagen

"To co se stalo, už se ve Volkswagenu nesmí opakovat," řekl Matthias Müller na tiskové konferenci krátce poté, co byl potvrzen do pozice CEO společnosti.

"Jsem si jist, že současnou krizi překonáme u uděláme z VW ještě silnější společnost. Musíme ale začít tím, že obnovíme důvěru zákazníků v nás a naše výrobky," dodal nový generální ředitel skupiny.

25.9.2015 19:00 | Tiskovka vedení VW končí

Zdá se, že více informací už dnes vedení Volkswagenu médiím nesdělí. Tisková konference po prvotním prohlášení, potvrzení Müllera do čela skupiny a dvou krátkých otázkách od novinářů totiž končí.

Kdo za podvod může? Kdo byl vyhozen? Jaké konkrétní změny v organizaci koncernu přijdou? Nic takového na tiskové konferenci nezaznělo a novináři nedostali šanci se na to zeptat, členové dozorčí rady nepovolili žádné další dotazy.

25.9.2015 19:14 | Výměna ve Škodě: Vahlanda nahradí Maier

Deník FAZ potvrzuje personální změnu, která byla z českého pohledu nejzajímavější. Současný šéf mladoboleslavské Škody Winfried Vahland odchází šéfovat aktivitám firmy do USA. Na jeho místo přijde Bernhard Maier z představenstva Porsche. HN to potvrdil mluvčí mladoboleslavské automobilky Jozef Baláž.

25.9.2015 19:51 | Kdo je nový šéf Škodovky Bernhard Maier?

Nový šéf mladoboleslavské Škody Bernhard Maier působil v nejvyšším vedení automobilky Porsche od roku 2010. V sesterské společnosti Škody měl na starosti prodej a marketing. Začínal jako automechanik a pracoval i u BMW. Narodil se v roce 1959 v německém městě Schwäbisch Gmünd.

25.9.2015 20:15 | On-line reportáž končí

Z dnešního živého přenosu z dění okolo VW je to vše. Téma budeme během celého prodlouženého víkendu sledovat na našem webu a v příštím týdnu se mu budeme dále věnovat i v Hospodářských novinách.

Z karlínského newsroomu přejeme dobrou noc a u další on-line reportáže nashledanou.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru