Novým šéfem koncernu Volkswagen bude dvaašedesátiletý Matthias Müller, který doposud šéfuje automobilce Porsche. S informacemi přišly agentura Reuters a německý ekonomický deník Handelsblatt. Odvolávají se na zdroje z dozorčí rady. Její členové se v předstihu shodli na Müllerovi, o kterém se mluvilo už na začátku týdne. Müller Porsche vede od roku 2010 a daří se mu.

"Porsche pod ním pádí od rekordu k rekordu," shrnuje deník Handelsblatt v medailonku nové koncernové jedničky.
Připomíná také, že Müller jako první z kapitánů německého průmyslu výrazně zasáhl do veřejné debaty k uprchlíkům a postavil se za vstřícný postoj k nim. "Musíme se začít vyjadřovat k jistým věcem a jasně se postavit proti extremismu," vyzval zástupce velkých firem. 

Dozorčí rada bude oficiálně jednat zítra. Původně bylo v plánu, že dostane nový kontrakt do roku 2018 Martin Winterkorn. Ten však ve středu ohlásil po tlaku na mimořádném jednání dozorčí rady vlastní rezignaci. Rada ji stvrdí zítra a zároveň potvrdí i nového šéfa.

Pikantní je, že Müller byl favoritem na funkci koncernového šéfa pro bývalého šéfa dozorčí rady Ferdinanda Piëcha. Z mocenského souboje s ním vyšel letos v dubnu Winterkorn vítězně. Vedení Volkswagenu se tehdy ocitlo v krizi, když Piëch naznačil ztrátu důvěry ve Winterkorna. Řídicí výbor dozorčí rady ale vyjádřil podporu Winterkornovi a slíbil mu nový kontrakt. 

Na páteční dozorčí radě se čeká personální zemětřesení v koncernu. Podle Reuters rada po zasedání oznámí osoby skutečně odpovědné za manipulace a provede změny v nejvyšším vedení. Ty mají dopadnout i na mladoboleslavskou Škodu, která je stejně jako Porsche dceřinou firmou koncernu VW.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Šéf Škody Auto Winfried Vahland je hlavním kandidátem na novou pozici, kterou Volkswagen vytvoří ve svém představenstvu. Nový člen vedení má dohlížet na aktivity skupiny ve Spojených státech, kde vznikl nynější skandál s manipulacemi emisních měření u naftových vozů.

Podle zdrojů zahraničních médií odvolá dozorčí rada šéfy výzkumu a vývoje u koncernových automobilek Audi a Porsche Ulricha Hackenberga a Wolfganga Hatze. Zproštěn funkce má být i výkonný šéf americké divize skupiny Michael Horn. Volkswagen, Audi ani Porsche se ke zprávě nevyjádřily.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru