„Skutečné začátky se datují do doby po sametové revoluci, kdy jsme se s bratrem rozhodli, že se pustíme do podnikání v oblasti IT. A protože to bez počítače nejde, vybrali jsme kasičky, půjčili si nějaké peníze od maminky, sehnali marky a vyrazili v zimě roku 1990 automobilem Škoda 100 do Pasova, v tehdy ještě západním Německu, kde jsme zakoupili náš první počítač,“ vzpomíná předseda představenstva a jeden ze zakladatelů společnosti DC Concept Jiří Melzer.

Od doby, kdy si v roce 2001 pořídil QI první zákazník, se hodně změnilo – po patnácti letech na trhu IT má software QI 40 oborových řešení a 30 modulů. Důležitým přírůstkem do jeho skladby se v letošním roce stal nástroj pro pokročilé plánování výroby APS společnosti InSophy.

Ideou tvorby QI vždy bylo a zůstává stavebnicové uspořádání. Tedy snaha o to, aby si zákazník mohl zvolit jen ty části systému, které skutečně potřebuje, a případně je po čase doplnit, nebo naopak nevyužívané moduly vyřadit. Mimo jiné i proto je QI označováno jako elastické. „Chtěli jsme nabídnout produkt, který přinese přehledné a srozumitelné uživatelské prostředí, dokáže podpořit všechny běžné podnikové procesy a zároveň jej bude možné snadno přizpůsobovat specifickým potřebám zákazníka,“ uvedl Jiří Melzer.

Systém QI v roce 2003 překročil 100 instalací. V roce 2009 se počet instalací přehoupl přes 500 a v současné době QI má nasazeno na 841 zákazníků v České republice a na Slovensku. To představuje více než 12 000 uživatelů, kteří s QI každodenně pracují.

K zákazníkům DC Conceptu patří například výrobce autobusů SOR Libchavy, producent zámků Tokoz, výrobce olomouckých syrečků A. W., projekční firma Aqua Procon, recyklační ekologické centrum REC Group nebo Nemocnice Havlíčkův Brod. Na Slovensku využívá QI třeba jedna z největších tamních mlékárenských společností Euromilk nebo výrobce dýh a desek na bázi dřeva Beker-MP.