Jaderné elektrárny mají svoji vlastní statistiku spolehlivosti (tzv. Load factor, tedy kolik procent času jedou na nominální výkon; nikoliv statistiku jaderné bezpečnosti, kterou hlídá jaderný regulátor). Spolehlivost je u všech reaktorů mezinárodně monitorována, např. Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni, a nejsou vyjímkou pro nejlepší reaktory na světě hodnoty nad 90%. Dukovany už dlouho patří mezi špičkové zdroje, co spolehlivostí předčí větrné farmy i vice než třikrát.

Temelín, který kombinuje ruskou a americkou technologii a má některá unikátní řešení (např. českou turbínu), se postupně v tomto parametru zlepšuje; například snižuje počet neplánovaných odstávek a zkracuje dobu těch plánovaných. O tato zlepšení zde ale nešlo. Tentokráte šlo zejména o tuto vylepšenou turbínu:

Včerejší nárůst výkonu obou připojených Temelínských bloků je způsoben několika zlepšními, která vedly k většímu výkonu a větší účinnosti celé elektrárny. Zjednodušeně: ze stávajícího zařízení, stávajících reaktorů, se získává vice elektřiny. V Dukovanech tato zpešení vedla k získání přibližně 50MW na jeden 440 MW blok (tedy dohromady cca 200MW), v Temelíně k přibližně 100MW na jeden 1000MW blok (tedy dalších 200MW). Pro srovnání tato zlepšení dodala spolehlivý výkon větší než má např. Orlická vodní elektrárna, nebo, pokud bychom chtěli mluvit o fosilních technologiích, dva bloky na uhelné elektrárně Tušimice.

Před 5 lety, a 3 ředitele eletrárny zpět, jsem býval kritikem spolehlivosti Temelína. Od té doby se mnohé změnilo. A je jasné, že k lepšímu.