Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Sněmovní hospodářský výbor projedná mj. novelu zákona o ochraně spotřebitele, novelu energetického zákona a zákona o poštovních službách.

Praha. Konference o výsledcích měření spotřeby energie televizorů a návrhu na novinky v oblasti energetického štítkování ze strany Evropské komise.

Brno. Prezentační veletrh firem z oblasti reklamy, marketingu a polygrafie Marketing Mix, který je nástupcem veletrhu Svět reklamy.

Berlín. Vývoj skandálu kolem falšování údajů o emisích automobilů německé společnosti Volkswagen v USA.

Ulánbátar. Česká podnikatelská mise na návštěvě Mongolska; akci organizuje Hospodářská komora ČR.

Německá vláda nařídila kontrolu vozů VW kvůli skandálu s emisemi

Logo automobilky Volkswagen.Německá vláda nařídila důkladnou kontrolu naftových automobilů společnosti Volkswagen poté, co firma přiznala, že manipulovala s emisními testy ve Spojených státech. Informoval o tom německý list Bild. Americké ministerstvo spravedlnosti podle zdrojů agentury Bloomberg zahájilo kriminální vyšetřování případu.

"Nařídil jsem spolkovému úřadu pro motorová vozidla, aby okamžitě zajistil přísné a specifické překontrolování naftových modelů VW nezávislými odborníky," řekl listu Bild německý ministr dopravy Alexander Dobrindt. Akcie německé automobilky Volkswagen se v pondělí propadly téměř o pětinu.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v pátek Volkswagen obvinila, že do řady modelů dieselových vozů značek VW a Audi z posledních asi sedmi let instaloval software, který umožňuje skrýt při testování emisí skutečné hladiny vypouštěných oxidů dusíku. Volkswagen musí kvůli tomu v USA stáhnout do servisů půl milionu aut a hrozí mu pokuta v úhrnné částce až 18 miliard dolarů (téměř 435 miliard korun).

General Electric chce v Česku postavit továrnu za deset miliard korun

Z Česka se brzy může stát významný výrobce v leteckém průmyslu. Americký konglomerát General Electric, jeden z největších výrobců leteckých motorů na světě, plánuje vyrábět jeden druh svých motorů v Evropě. Favoritem na výstavbu továrny za přibližně 400 milionů dolarů (téměř 10 miliard korun) je Česko.

Americká firma rozjede v Evropě kompletní výrobu turbovrtulových motorů, které se používají u menších letadel. "Chceme vytvořit v Evropě takzvaný center of excellence, což znamená, že bychom motory v Evropě nejen vyráběli, ale i navrhovali a vyvíjeli. To je pro GE Aviation docela novinka, protože tyto věci se většinou odehrávají doma ve Spojených státech," uvedl obchodní ředitel české GE Aviation Zdeněk Soukal.

Zisky a úspory firem rostou. Podle ČSÚ je prostor pro investice i růst mezd

Peníze, ilustrační fotoČeským podnikům se loni po hubených krizových letech mimořádně dařilo − jejich hrubý provozní zisk v roce 2014 vyskočil o více než 12 procent. To byl nejlepší výsledek od roku 1999, od kterého Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejňuje srovnatelná data. Firmy by i letos mohly dosáhnout podobných zisků jako v loňském roce, kdy jejich hrubý provozní zisk dosáhl téměř 1,2 bilionu korun.

Podle ČSÚ tuzemské společnosti také hromadí peníze. Úřad ve své analýze spočetl, že během jednoho roku od června 2014 přibylo společnostem na běžných účtech 102 miliard korun. České podniky tak mají u svých bank v hotovosti uloženo skoro 827 miliard. 

Analytička statistického úřadu Drahomíra Dubská soudí, že firmy mají nyní dostatek peněz na to, aby mohly nejenom více investovat, ale také více přidat svým zaměstnancům na mzdách.

Americké akcie po ztrátách z minulého týdne posílily

Akcie ve Spojených státech v pondělí dopoledne posilovaly. Smazaly tak část svých ztrát z minulého týdne, kdy rozhodnutí centrální banky USA (Fed) nechat úroky na současné rekordně nízké úrovni vyvolalo obavy o zdraví globální ekonomiky. Nejlépe si dopoledne vedly technologické a finanční společnosti.

Kolem 18.00 SELČ index Dow Jones stoupl o 0,7 procenta na 16 495 bodů. Širší index Standard & Poor's 500 vzrostl o 0,5 procenta na 1968 bodů. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 0,3 procenta na 4841 bodů.

Investoři nyní budou sledovat náznaky, kdy by Fed mohl konečně začít zvyšovat úrokové sazby. Obavy ze zpomalení ekonomického růstu v Číně spustilo v posledních týdnech prudký výprodej na globálních akciových trzích. Komentář Fedu minulý týden pak zesílil obavy o globální ekonomický růst.

Česko by mohlo vyměnit přístavy v Hamburku za jiné území

Hamburský přístav - ilustrační fotoČesko je připraveno vyměnit dvě svá přístavní území v Hamburku za jinou lokalitu. Zástupci německého města přitom nabízejí místo, které je výhodnější než to současné, řekl ministr dopravy Dan Ťok, který v pondělí v Hamburku jednal o budoucnosti přístavů. Hamburk plánuje v místě, kde jsou nyní české přístavy, výstavbu pro olympijské hry.

Česká republika má v Hamburku tři přístavní území: Sálský a Vltavský přístav, které k sobě přiléhají a samostatný Peutský přístav. Výstavba, kterou Hamburk plánuje v souvislosti s kandidaturou na pořádání olympiády v roce 2024, by omezila přístup k Vltavskému přístavu. Ten by mělo překlenout několik nových mostů.

Detaily výměny je podle ministra ještě třeba dohodnout, dnes přijel do Hamburku jednat o první nabídce německého města. Nechtěl spekulovat o tom, jaké investice by si vyžádala úprava území, které Hamburk Česku výměnou za Sálský a Vltavský přístav nabízí.