Německá automobilka Volkswagen musí stáhnout půl milionu aut kvůli tomu, že do svých vozidel instalovala přístroj, který umožňuje skrýt skutečnou hladinu vypouštěných emisí. Americký federální Úřad pro ochranu životního prostředí (EPA) firmu obvinil, že se tímto způsobem snažila záměrně obejít zákony, jejichž cílem je zlepšení kvality ovzduší. Informovala o tom v sobotu agentura AP, podle níž společnosti Volkswagen z tohoto důvodu hrozí pokuty v řádu miliard dolarů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Skandál se týká modelů Jetta, Beetle, Audi A3 a Golf vyrobených v letech 2009 až 2014 a vozů Passat z let 2014 až 2015. Všechna tato auta mají v sobě přístroj, který je naprogramován, aby odhalil okamžik, kdy je vozidlo oficiálně testováno na emise.

V takovém případě se ve vozech zapne systém pro kontrolu emisí. Při běžném provozu je tento systém vypnutý, což vede k tomu, že vozidla vypouští do ovzduší 40krát víc škodlivých exhalací, než je limit, sdělila EPA.

Podle expertů pravděpodobně vozy Volkswagen fungují lépe, je-li uvedený systém vypnutý. Jinak by pro podobné jednání nebyl důvod.

Americká EPA Volkswagenu nařídila, aby dal na vlastní náklady vozy do pořádku. Majitelé automobilů ale prý nemusí na výzvu reagovat okamžitě. Pochybení automobilky totiž nepředstavuje bezpečnostní riziko a majitelé užíváním vozů neporušují zákony.

Firma Volkswagen uvedla, že s vyšetřovateli spolupracuje, další komentáře ale odmítla. Podle EPA automobilka čelí pokutě až 37 tisíc dolarů za jedno vozidlo, což dohromady znamená více než 18 miliard dolarů.

V roce 2012 EPA udělila pokutu 300 milionů dolarů korejským automobilkám Hyundai Motor a Kia Motors za zkreslování údajů týkajících se palivové ekonomiky u 1,2 milionu aut.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru