Řecká levicová formace Syriza bývalého premiéra Alexise Tsiprase získala v poslední sérii průzkumů veřejného mínění před nedělními předčasnými parlamentními volbami náskok před nejsilnější pravicovou stranou Nová demokracie (ND).

Podle agentury Reuters měla v šesti zveřejněných průzkumech ND navrch jen v jednom případě, Syriza pak vedla v ostatních, přičemž v posledním dokonce o 2,5 procentního bodu. V posledním týdnu přitom obě strany nebyly nikdy od sebe vzdáleny více než na zhruba půl procentního bodu preferencí.

Podle Reuters by vývoj podpory pro formaci Syriza mohl dávat zapravdu Tsiprasovi, který zastává názor, že většina doposud nerozhodnutých či mlčících voličů je připravena se nakonec přiklonit k jeho straně.

Tsipras v pátek na posledním předvolebním shromáždění na náměstí Syntagma v centru metropole Atén vyzval voliče k masové účasti v hlasování s prohlášením, že se bojuje o každý hlas. "Volba, která je před vámi, je o tom, zda se otočíte zády nebo nebo budete pokračovat ve společném boji. Otočit se zády by znamenalo se vrátit k průběhu posledních 40 let, kdy se hromadily dluhy," řekl 41letý politik.

Ani možnému vítězi voleb žádný z průzkumů nedává šanci na zisk více než zhruba 28 procent hlasů, přičemž pro dosažení většiny v 300členném parlamentu je zapotřebí při započtení bonusu 50 poslaneckých míst přibližně 38 procent hlasů.

Nová vláda se tak bude muset opírat o podporu koalice více stran. Tříprocentní hranici volitelnosti překročí jako potenciální partneři proevropští liberálové a socialisté a patrně i centristé.

Do parlamentu se dostanou i tradiční odpůrci Evropské unie. Na třetím místě za formací Syriza a ND se zhruba šesti procenty hlasů by měli skončit neonacisté ze Zlatého úsvitu. Svoje poslance mají jisté i komunisté. Naopak Lidová jednota, což jsou odpadlíci ze strany Syriza, kteří hlasovali proti přijetí nového záchranného programu, vstup do parlamentu nemají jistý stejně jako Tsiprasovi koaliční partneři, Nezávislí Řekové, kteří se již v minulosti odpojili od Nové demokracie.

Tsipras se svou vládou podal demisi 20. srpna poté, co vyjednal podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli. Po tomto kroku se rozhodl pro nové předčasné volby, protože prý vyčerpal svůj mandát z předčasných voleb, které se konaly letos v lednu.

V Řecku nyní vládne úřednický kabinet premiérky Vasiliki Thanosové.