Firmou roku Královéhradeckého kraje se v soutěži Vodafone Firma roku 2015 stala společnost ProjectSoft HK z Hradce Králové. Vítězství firmy, která dodává například specializovaný software Evropské kosmické agentuře, tak odstartovalo jubilejní desátý ročník soutěží Firma roku a Živnostník roku, které vyhlašují Hospodářské noviny. Právě vysoká přidaná hodnota, kterou ProjectSoft HK vytváří, či fakt, že se za celých 25 let existence dokázala obejít bez bankovních úvěrů, udělal na odbornou porotu velký dojem. Společnost tak dokázala po čtyřech letech zopakovat své vítězství – v krajském kole této soutěže již jednou vyhrála.

Vodafone Firma roku
 1. ProjectSoft HK, a.s.

 2. Expres Menu, s.r.o.

 3. Eko-Šimko, s.r.o.

 4. Argo-Hytos, s.r.o.

 5. Rycon Consulting, s.r.o.

 6. Gastro-Zoo, s.r.o.

 7. Inex Spedition, s.r.o.

 8. Reko, s.r.o.

 9. Madiv, s.r.o.

 10. Účty spol. s.r.o.

"Je to firma produkující high-tech výrobky a v takové se musí už opravdu pracovat hlavou. A takové zaměstnance je poměrně složité si udržet. Vzhledem k úspěchům této společnosti na mezinárodním poli je zřejmé, že se o své zaměstnance dobře stará," zaujalo nejvíce Tomáše Moravce, partnera a manažera společnosti Vodafone.

Majitel a šéf společnosti, která má dnes obrat přes 160 milionů korun a zaměstnává téměř 60 pracovníků, se přitom do podnikání na počátku devadesátých let vůbec nehrnul. "Měl jsem strašný strach, když jsem s podnikáním začal. Byl jsem k tomu prakticky donucen poté, co naše pracoviště v podniku, kde jsem předtím pracoval, rozprášili," vzpomíná Jan Pruška. Začátky byly prý velice tvrdé – jeho žena, se kterou společnost zakládal, musela zcela změnit profesi a stát se podnikovou ekonomkou. Původně přitom vystudovala textilní obor na Vysoké škole chemicko-technologické. Finance firmy ostatně řídí dodnes.

A počátek devadesátých let přinášel i jiné kuriózní situace, které by se dnes již nemohly opakovat. "První počítač, na kterém jsme klientovi dělali automatizaci jeho výroby, si musel předtím koupit sám. Až si ho zakoupil, tak jsme ho mohli upravit a teprve pak nainstalovat do výroby," říká Pruška.

Dnes ProjectSoft HK automatizuje a optimalizuje výrobu například pivovarů, cukrovarů či výrobců potravin. Vyvíjí také software pro vědecká pracoviště, například pro řízení dalekohledů. Pracovali třeba na automatizaci astronomických dalekohledů v Chile.

Stovky včelích úlů byly původně terapie nařízená lékařem

V soutěži Česká spořitelna Živnostník roku zvítězila bývalá profesionální hudebnice a nyní majitelka velké včelí farmy na Broumovsku Simona Adamcová. Její životní příběh porotu zaujal jednoznačně nejvíce. Dnes čítá farma Simony Adamcové tři sta včelích úlů – na počátku stály ale pouhé tři, které v roce 2003 pořídila na radu lékaře svému otci. Ten po dopravní nehodě přišel o ruku a doktor mu doporučil chov včel jako vhodnou terapii.

Česká spořitelna Živnostník roku
 1. Simona Adamcová

 2. Martin Rak

 3. Vítězslav Zilvar

 4. Zuzana Červenková

 5. Monika Gavulová

 6. Radka Votavová

 7. Věra Matějková

 8. Oldřich Franc

 9. Sam Fujera

 10. Dušan Šlechta

"Neměla jsem ale nikoho, kdo by mi s tím pomohl. Tak jsem vystudovala dálkově Střední odborné učiliště včelařské v Nasavrkách a hledala vlastní cestu," popisuje úplné začátky Adamcová. Zcela se jí převrátil život, odstěhovala se z Prahy na venkov, ale nelituje. Naopak. "Obětujete všechno – soukromý život, veškerý volný čas. Ale dnes jsem tím zcela prorostlá, celá moje rodina včelařstvím žije. Mě ta práce obrovsky baví. Myslím, že jsem se v ní našla," říká včelařka Adamcová.

Společnost Vodafone také vyhlásila vítěze soutěže Odpovědná firma roku. V Královéhradeckém kraji tuto cenu získala firma Rycon Consulting. "Společnost má vlastní vzdělávací organizaci a jejím prostřednictvím dbá, mimo jiné, na správné používání českého jazyka už u malých dětí. A samozřejmě podporuje komunitu ve svém okolí," sdělil za Vodafone Moravec.

Středeční vítězové z Hradce Králové poměří své síly s ostatními krajskými jedničkami v celorepublikovém finále. To se uskuteční v listopadu, slavnostní vyhlášení výsledků pak proběhne v Praze 9. prosince.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru