Státní dluh během prvního pololetí klesl o 650 milionů na 1,663 bilionu korun. Údaje z poloviny července potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh zhruba 158 tisíc korun.

Vnitřní zadlužení státu stouplo v pololetí o 4,2 miliardy na 1367,9 miliardy korun. Zahraniční dluh klesl o 4,8 miliardy na 295,2 miliardy korun.

Ministerstvo financí zastavilo přípravy evidence tržeb. Nelze vypisovat soutěže, když není schválen zákon, řekl Sobotka - čtěte ZDE

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Během celého roku 2014 státní dluh klesl meziročně zhruba o 20 miliard na 1663,7 miliardy korun. Šlo o první pokles dluhu od roku 1995.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru