Německý finanční ústav Deutsche Bank se připravuje zavřít skoro všechny své aktivity v Rusku, s výjimkou služeb transakčního bankovnictví.

Banka již o víkendu oznámila, že předseda její ruské divize opustí Moskvu a odejde do Německa.

Sdělení přišlo v době, kdy banka a americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřují nesrovnalosti týkající se moskevské pobočky Deutsche Bank.

Podle zdroje agentury Reuters je pravděpodobné, že největší německá banka uzavře 90 procent svých ruských aktivit. Ponechat by si prý mohla jen ty aktivity, které souvisí s její divizí globálního transakčního bankovnictví. Mluvčí banky se k plánům v Rusku odmítla vyjádřit.

Deutsche Bank a americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřují obvinění z uplácení vysoce postavených pracovníků banky. Obvinění se prý vztahují na její moskevskou pobočku.

Podnik o víkendu sdělil, že šéf představenstva společnosti Deutsche Bank Russia Jörg Bongartz se přesune do Frankfurtu, kde se bude zaměřovat na obchodní aktivity ve střední a východní Evropě. Jeho odchod se podle banky dlouho plánoval a s vyšetřováním nesouvisí.

Deutsche Bank plánuje propustit tisíce zaměstnanců

Bankovní instituce o víkendu také oznámila, že se chystá propustit zhruba 23 tisíc svých zaměstnanců. To je asi čtvrtina celkové pracovní síly.

Propouštění se dotkne hlavně technologických aktivit a část zaměstnanců opustí divizi PostBank, která má být oddělena do samostatného subjektu. 

Předběžné plány na snížení počtu zaměstnanců na zhruba 75 tisíc představil podle zdrojů Reuters generální ředitel John Cryan členům dozorčí rady o víkendu.

Snížení počtu zaměstnanců je součástí reorganizace skupiny pod vedením Cryana, který se ujal funkce v červenci a slíbil snížit náklady. Mluvčí banky se ke zprávě odmítl vyjádřit.

Banka primárně zvažuje škrty v oblastech zaměřených na technologické operace a na administrativu. V těchto oblastech pracuje kolem 20 tisíc lidí. PostBank má zhruba 15 tisíc zaměstnanců a před oddělením divize do samostatné firmy v příštím roce by ji mělo opustit kolem 8 000 zaměstnanců.

Rozsáhlý plán restrukturalizace banka představila v dubnu. Tehdejší ředitelé Anshu Jain a Jürgen Fitschen ale krátce nato z banky odešli a na jejich místo nastoupil Cryan.

Podle zdroje by měl podrobnosti plánu restrukturalizace představit do října.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru