Česká republika je stejně jako loni 42. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 157 sledovaných států světa. Vyplývá to z žebříčku Economic Freedom of the World Index (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. O výsledcích informovalo Centrum ekonomických a tržních analýz, které se na analýzách rovněž podílí.

Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela. Fred McMahon z Fraser Institute uvedl, že Hongkong za první místo vděčí vysoké míře demokracie. Pokud do něj však bude Čína dále intervenovat, může o své prvenství přijít.

Česko je na tom pořád stejně. "Česká republika přešlapuje na místě. O revolučních opatřeních zásadně zvyšujících ekonomickou svobodu se bohužel jen hovoří. Skutečně špatně jsme na tom v oblasti nadměrné regulace podnikání, projevující se zejména ve vysoké míře byrokracie při zakládání firem a zbytečných administrativních nárocích na podnikatele snižující flexibilitu na trhu práce," uvedl Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz. Problém představuje podle něj i justice. 

Stejnou hodnotu indexu ekonomické svobody jako Česko letos vykázaly i Bulharsko, Jamajka a Švédsko. Ze zemí Evropské unie dopadlo nejhůře Slovinsko, skončilo na 111. místě společně s Čínou.

Slovensko si v indexu pohoršilo ze 45. pozice na 47. místo, kde je společně s Polskem. V první desítce ekonomicky nejsvobodnějších zemí je z evropských zemí Švýcarsko na čtvrtém místě, ze zemí EU Irsko na osmém místě a Velká Británie na desátém místě. USA se umístily na 16. místě.

Index se zveřejňuje od roku 1996. Poslední zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2013. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 157 monitorovaných zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí.

Vybrané výsledky Indexu ekonomické svobody 2015:

1. Hongkong
2. Singapur
3. Nový Zéland
4. Švýcarsko
5. Spojené arabské emiráty
6. Mauritius
7. Jordánsko
8. Irsko
9. Kanada
10. Spojené království
16. Spojené státy americké
29. Německo
42. Česká republika
47. Slovensko
84. Chorvatsko
99. Rusko
111. Čína
157. Venezuela
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru