Slovensko v srpnu zůstalo v deflaci. Spotřebitelské ceny v meziročním srovnání stejně jako v červenci klesly o 0,2 procenta. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad. Vývoj byl v souladu s odhady analytiků.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Také v meziměsíčním srovnání se ceny zboží a služeb v srpnu na Slovensku snížily stejně jako v červenci o 0,2 procenta. Levnější byly například potraviny a pohonné hmoty.

Spotřebitelské ceny na Slovensku nepřetržitě klesají od konce loňska, země byla v deflaci už větší část minulého roku. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a podniky k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost.

Slovenská centrální banka (NBS) v poslední prognóze odhadla, že země bude v deflaci celý tento rok. Pokles spotřebitelských cen by ale měl být mírnější, než NBS původně čekala.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru