První továrna evropské skupiny pro leteckou techniku Airbus Group ve Spojených státech bude jejím nejefektivnějším závodem na světě. Továrna, která se v pondělí slavnostně otevře ve městě Mobile ve státě Alabama, bude schopna vyrábět do roku 2018 až osm letadel měsíčně, sdělila skupina v neděli.

Nový závod bude zpočátku produkovat čtyři letouny měsíčně. Airbus ale bude moci jeho kapacitu zvýšit pouhým zvětšením počtu směn, uvedli činitelé společnosti.

Nová továrna je podle agentury Reuters potenciální hrozbou americkému konkurentovi Boeingu. Obě společnosti nyní vyrábějí 42 svých nejprodávanějších úzkotrupých letounů měsíčně a plánují v příštích letech jejich produkci výrazně zvyšovat, aby byly schopny vyřídit nahromaděné zakázky.

Boeing soustředí produkci úzkotrupých letounů 737 v jediné továrně v Rentonu ve státě Washington a plánuje tempo tamní výroby do tří let zvýšit na 52 měsíčně. Airbus chce produkci konkurenčních strojů rodin A320 posílit na 50, může ale vedle závodu v USA využít i továren v Německu, Francii a Číně.

Závod v Mobile bude dodávat letouny severoamerickým leteckým společnostem. Airbus si díky vlně zakázek od těchto přepravců v posledních letech zdvojnásobil podíl na trhu Spojených států na 40 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru