Stát nebude muset platit 600 milionů korun na sociální programy propouštěných horníků z dolu Paskov, pokud smlouva vlády s těžební společností OKD vyprší předčasně, tedy dřív než v roce 2017.

V tom případě peníze horníkům zaplatí OKD. V diskusním pořadu Partie televize Prima to v neděli řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Smlouva může být předčasně ukončena, pokud klesne cena uhlí na trhu po tři čtvrtletí za sebou pod 110 dolarů za tunu. To by mohlo nastat na konci letošního roku.

Dohoda mezi provozovatelem dolu a vládou předpokládá, že firma bude udržovat do roku 2017 minimální průměrný počet 1800 kmenových zaměstnanců dolu. V roce 2017 se počet zaměstnanců může snížit na 1600. Stát se za to zavázal poskytnout 600 milionů korun na sociální program pro propouštěné.

Podle Mládka je velmi pravděpodobné, že na konci roku nastanou podmínky pro ukončení smlouvy. Za 14 dnů chce proto na vládu přijít s materiálem, který by dal jemu spolu s ministry financí a práce a sociálních věcí mandát k jednání s představiteli OKD.

Firma OKD podle něj zatím v jediném protinávrhu navrhla prodloužení smlouvy o šest měsíců, tedy do poloviny příštího roku.

"Po 1. lednu může v nejhorší variantě OKD začít propouštět horníky," uvedl Mládek. V tom případě by podle něj odstupné vyplácela firma OKD. Vláda by měla do té doby schválit program předčasného odchodu horníků do důchodu a také potřebuje, aby se rozvíjely průmyslové zóny.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na vytvoření průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné se vláda dohodla letos v červenci, ministr financí Andrej Babiš (ANO) chtěl později usnesení zrušit, protože by stát za potřebné pozemky platil firmě Zdeňka Bakaly, který spoluvlastní OKD.

Ostravsko se podle Mládka musí připravovat na období po uhlí, které nastane nejpozději za nějakých deset let. "Do té doby se budeme snažit udržet maximální zaměstnanost v tomto oboru," dodal. Vláda ale podle něj rozhodně nebude zachraňovat OKD, ale případný konkurzní správce by mohl po oddlužení rozprodat některé životaschopné provozy.

Hlavním akcionářem NWR je s 50,5% podílem společnost CERCL Mining, ve které drží polovinu podnikatel Zdeněk Bakala. Ten zároveň vlastní společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny a provozuje server IHNED.cz.