Politická dohoda o dani z finančních transakcí je na dosah ruky. Po schůzce ministrů financí 11 zemí EU, které tuto daň hodlají zavést, to řekl evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

Daň z finančních transakcí navrhly Francie a Německo v roce 2012. Se zavedením této daně v zásadě souhlasí 11 z 28 států EU. Odpůrci namítají, že uvažovaná daň by mohla povzbudit banky a finanční společnosti k přemístění aktivit z Evropy, protože obchodování je globální a jiné země světa takové zdanění nezavedou.

"Učinili jsme důležitý, ne-li zásadní pokrok… Tato dohoda je na dosah," uvedl podle agentury Reuters Moscovici po sobotním jednání.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zavedení daně podporují Belgie, Estonsko, Francie, Itálie, Německo, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Řecko. Jejich ministři financí zorganizovali několik setkání s cílem najít shodu na politickém paktu. Znovu by se měli sejít v říjnu, aby se dohodli na tom, jak a z jakých finančních produktů daň vybírat, a na výši její sazby.

Se zavedením daně se původně počítalo v roce 2014. Nejnovější cíl počítá s dosažením politické dohody do prosince a zavedením daně do roku 2017.