Přestože v pátek Mezinárodní agentura pro energii (IEA) odhadla, že letos vzroste poptávka po ropě o 110 tisíc barelů na pětileté maximum 1,71 milionu barelů denně, ceny ropy na světových trzích klesly. Ropa Brent tak v pátek ztratila téměř dvě procenta a prodávala se za 48 dolarů za barel. Ceny americké WTI pak klesly o 1,8 procenta a kolem poledne stál barel 45 dolarů.

Podle agentury Reuters za to může předpověď banky Goldman Sachs, která "přebila" relativně příznivý výhled IEA. Banka totiž výrazně snížila svůj odhad průměrných cen ropy. U americké WTI pro letošní rok očekává pokles z 52 dolarů na 48,1 dolaru za barel a u ropy Brent z 58,2 na 53,7 dolaru. Pro příští rok pak srazila svůj odhad ještě výrazněji - podle ní se má barel ropy WTI prodávat nikoliv za 57, ale za 45 dolarů a Brent za 49,50 místo původně očekávaných 62 dolarů.

Jako hlavní důvody pro svůj negativní výhled uvádí Goldman Sachs nadbytek zásob ropy a také obavy o zdraví čínské ekonomiky. Ta doposud jako velmi rychle rostoucí země nasávala velké množství celosvětově vyprodukovaných nerostných surovin.

V případě černého scénáře, který analytici Goldman Sachs připravili, by cena ropy příští rok mohla kvůli obřímu nadbytku této suroviny spadnout dokonce na dvacet dolarů za barel. "Trh s ropou je přezásoben ještě více, než jsme původně očekávali, a nyní očekáváme, že tento přebytek přetrvá i v příštím roce," napsali v analýze banky její pracovníci. Podle nich to budou američtí těžaři ropy z břidlic, kteří na nadbytek suroviny na trhu doplatí a budou muset svou produkci omezit či rovnou zavřít.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Svou roli při poklesu cen ropy hraje podle IEA také postoj ropného kartelu OPEC, který sdružuje dvanáct světových producentů černého zlata. Dohromady kontrolují přibližně tři čtvrtiny světové produkce. IEA ve své poslední zprávě tvrdí, že kartelu se vyplácí jeho strategie nesnižovat i přes klesající ceny ropy svou produkci.

"Kolaps cen ropy způsobuje uzavírání nákladných těžebních zařízení od těch v Texasu až po ty v Rusku a v Severním moři," píše se v měsíční zprávě energetické agentury.

Podle odhadů agentury by tak po uzavření nerentabilních ropných polí těžařů mimo OPEC měla v příštím roce těžba klesnout téměř o 500 tisíc barelů denně, což by bylo nejvíc za 24 let. Pokles tak má být o 300 tisíc barelů za den vyšší, než čekala předchozí předpověď.