Japonská poštovní společnost Japan Post Holdings chce z připravované primární veřejné nabídky akcií získat až 1,39 bilionu jenů (276,5 miliardy korun). Vstup státní firmy na burzu bude jedním z největších burzovních debutů v letošním roce a největší primární nabídkou akcií v Japonsku za 17 let.

Cílem prodeje akcií je podpora japonské ekonomiky a akciového trhu. Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí zaznamenala pokles, což byla velmi nepříznivá zpráva pro vládní reformní politiku. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga uvedl, že nabídka akcií má povzbudit přesun úspor z bankovních účtů na akciový trh.

Zhruba 80 procent z nabízených akcií japonské pošty bude určeno domácím investorům. Pošta vstoupí na burzu společně se svou bankou Japan Post Bank a pojišťovnou Japan Post Insurance - obě jsou největší v zemi. Primární nabídka by se měla uskutečnit na počátku listopadu. Každá ze společností by měla v jejím rámci nabídnout asi deset procent akcií.

Holding Japan Post má 195 tisíc zaměstnanců a provozuje 24 tisíc poštovních úřadů. Kromě bankovnictví a pojišťovnictví má velmi silnou pozici i v logistice. Celková aktiva holdingu jsou kolem 2,8 bilionu dolarů. Jeho loňské hospodaření skončilo ziskem 4,7 miliardy dolarů. Podle žebříčku časopisu Forbes byl 23. největší firmou světa podle tržeb - za loňský rok činily 152 miliard dolarů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Japonská vláda plánuje, že v poště postupně prodá až dvoutřetinový podíl. V poštovní bance a spořitelně by v několika fázích chtěla prodat poloviční podíl, v případě zájmu možná i celý.

Japonsko v posledních desetiletích zprivatizovalo několik bývalých státních monopolů, včetně železnic, telekomunikační firmy a výrobce cigaret. Právě prodej akcií telekomunikační společnosti Nippon Telegraph & Telephone (NTT) přes burzu je dosud největším IPO v japonské historii - úpis v roce 1987 vynesl 2,4 miliardy jenů. Primární úpis akcií její mobilní dcery NTT Docomo pak v listopadu 1998 vynesl 2,1 miliardy jenů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru