Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

České firmy začínají stále více myslet na podporu rodin. Když se v telekomunikační společnosti Vodafone rodič vrátí z mateřské do zaměstnání už po půl roce, může pracovat jen třicet hodit týdně, ale dostane plnou mzdu. Ve firmě Latecoere ČR vyrábějící letecké komponenty se každý zaměstnanec při narození dítěte může těšit na jednorázový bonus 5000 korun. Firmy podporují také přímo otce. Vodafone poskytuje novopečeným tatínkům pět dní dovolené navíc, Google dokonce čtyři týdny.

Jakmile potomci nastoupí do školky, lze v řadě podniků čerpat příspěvek na školkovné nebo poslat děti přímo do firemní školky. Třeba společnost Siemens provozuje hned dvě školky. Jsou česko-anglické a děti v nich mohou kromě výuky jazyka navštěvovat třeba plavání, jógu nebo solnou jeskyni. Kromě klasických stravenek už dokonce společnost Edenred nabízí firmám, aby zaměstnancům dávali poukázky Ticket Junior, které lze využít k placení za školku. Zpravidla se s jejich pomocí hradí třetina školkovného.

Řada světových technologických firem nabízí svým zaměstnancům stravování formou all inclusive, tedy jídlo po celý den zdarma. Stravenkami už ani v Česku potenciálního zaměstnance u pohovoru nikdo neohromí. "Žádaná je spíše jídelna se zdravým jídlem," říká obchodní ředitel penzijní společnosti NN Tomáš Nidetzký.

V pražských kancelářích firmy Google mají zaměstnanci k dispozici oběd, který zajišťuje společnost Zátiší Group. "U každého pokrmu je navíc kartička s informací o obsahu enzymů a stopových prvků," popisuje ředitelka českého Googlu Taťána le Moigne. A nesnědené jídlo se nevyhazuje. "Dáváme ho do krabiček v lednici a zaměstnanci si jej mohou vzít večer domů," dodává le Moigne.

V české pobočce společnosti Intel je po celý den zdarma k dispozici ovoce. Jako první mizí hroznové víno. "Nejde o nijak nákladný benefit, ale je hodně oceňovaný," vysvětluje Pavel Svoboda, PR manažer Intelu. V poradenské společnosti EY zase během horkého léta podávali na terase zmrzlinu. Softwarová společnost Abra pro zaměstnance připravuje svačiny z biopotravin.

Za odměnu lyžování

Mnohé firmy myslí i na dobrou fyzickou kondici svých zaměstnanců. V poradenské společnosti KPMG mohou zaměstnanci přímo na pracovišti chodit na jógu nebo pilates. Technologická společnost Abra vytvořila v kanceláři speciální fitness stezku. Na různých místech jsou pomůcky pro cvičení a člověk, který se chce udržovat v kondici by měl vysedávání u počítače občas přerušit a stezku si projít. V pražských kancelářích vyhledávače Seznam.cz mají zaměstnanci k dispozici horolezeckou stěnu.

V technologické firmě CompuGroup Medical ČR si zase každý zaměstnanec vybere sport, kterému by se chtěl věnovat. Následně se hlasuje, a pokud získají třeba badminton, bowling, cyklistika nebo sjezdové lyžování dostatek hlasů, vznikne ve firmě sportovní tým. Členové si na rok zvolí kapitána a dostanou finanční podporu pro své aktivity.

Možnost vybrat si, co budete v rámci svých pracovnícho povinností dělat, je spíše ojedinělá. České firmy ale svým zaměstnancům často nabízejí, aby si zvolili, kdy budou pracovat. Poskytují home office, flexibilní nebo zkrácené úvazky. "Zaměstnanci mohou pracovat z domova nebo z oblíbené kavárny. Zároveň vyvíjíme virtuální město, kde se budeme moci s kolegy setkávat jako v kanceláři," popisuje Jan Solnička z ČSOB. V bance nyní v pilotním projektu testují interní sociální síť.

Když zaměstnance společnosti Deloitte schvátí chřipka nebo nachlazení, nemusí se kolegové bát, že je přijde nakazit do práce. Běžně se sice první tři dny nemocenské neplatí, což svádí k přecházejí nemocí, ale v Deloitte dostane člověk za první týden nemoci 100 procent platu. "Podporujeme zaměstnance, aby se vyleželi a nepřenášeli nemoc dál mezi sebou," podotýká personální ředitelka Deloitte Martina Schiestlová.

Loajalitu oceňuje řada firem. Třeba v hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava dostane zaměstnanec při pracovním výroční pět tisíc korun ve formě poukázek. Mnohem štědřejší je společnost Latecoere ČR. Pokud v ní vydržíte pět let, dočkáte se necelých sedm tisíc. S dalšími jubilei částky narůstají, takže u příležitosti 40 roků strávených v podniku Latecoere dostane zaměstnanec 40 tisíc korun. Kromě pracovního nasazení může člověk s podnikem slavit i kulaté narozeniny. V Latecoere u příležitosti padesátin, za předpokladu pěti odpracovaných let, dostane 4000 korun.

Pokud člověk rád cestuje, vyplatí se mu pracovat například pro portál Letuška.cz. "Nabízíme zaměstnancům letenky do celého světa, hradí si většinou jen letištní poplatky," vysvětluje ředitel portálu Josef Trejbal. Zaměstnanci o volné lety zpravidla bojují v různých firemních soutěžích - získá je třeba nejlepší prodejce. Ročně firma rozdá desítky letenek. Kromě toho zvou aerolinky zaměstnance portálu Letuška.cz na speciální cesty za poznáním. "Pravidelně se létá na den do Paříže, kam posíláme nové pracovníky. Pokud jde o exotiku, nedávno se náš zástupce vydal do Brazílie," popisuje Trejbal.

Letenky pro soukromé cesty poskytují zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům také České aerolinie. Je však potřeba uhradit letištní poplatky a část tarifu. Letecká společnost Emirates dává letenky zdarma členům posádky, za zvýhodněnou cenu si je mohou pořídit další zaměstnanci. "Cestování je návykové a jde tak o nejvíce ceněný benefit," shrnuje Josef Trejbal.

obalka Ekonom 2015 37- Jakými benefity se české firmy mohou inspirovat v zahraničí?

- A klesá v Česku popularita starých dobrých stravenek?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Koupit si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání také na iPadu, iPhonu a tabletu Samsung.

Související