Japonské akcie stouply nejprudším tempem za téměř sedm let. Výroky premiéra Šinzóa Abeho totiž vyvolaly naděje na nová opatření na podporu ekonomiky. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 se zvýšil o 7,7 procenta a uzavřel na 18 770,51 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější jednodenní nárůst od 30. října 2008.

Premiér na setkání s investory mimo jiné uvedl, že bude usilovat o snížení korporátních daní. "Abe svým projevem vyvolal spekulace, že nebude sedět se založenýma rukama a nenechá ekonomiku padnout," uvedl analytik Norihiro Fudžito ze společnosti Mitsubishi UFJ Securities.

V úterý se index Nikkei 225 propadl o více než dvě procenta na sedmiměsíční minimum. Ke středečnímu oživení přispěla snaha investorů využít nízkých cen akcií k výhodným nákupům. Japonské akcie těžily také z růstu na amerických burzách. 

Poptávku po akciích exportních podniků podpořil slabší kurz japonského jenu, který posiluje konkurenceschopnost japonského zboží v zahraničí. Cena akcií největší japonské automobilky Toyota Motor tak například stoupla o více než šest procent.

Japonské akcie byly v posledních týdnech těžce zasaženy obavami ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. "Výprodej japonských akcií byl přehnaný," řekl podle agentury Bloomberg jeden z analytiků společnosti Baring Asset Management. "Dnešní růst může být udržitelný, jestliže se postoj trhu k čínské ekonomice zlepšil," dodal.

Vývoj burzovního indexu Nikkei 225 (v bodech)

Komentář: Prudký růst akcií na japonské burze odstartovala slova japonského premiéra. Zdroj dat: Reuters
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru