Piloti německé letecké společnosti Lufthansa zahájili ve středu v osm hodin ráno už třinácté kolo svých stávek v rámci rok a půl trvajícího sporu o mzdy a důchody s vedením přepravce.

Lufthansa kvůli protestu zrušila 84 letů plánovaných na úterý a tisícovku letů plánovaných na středu. Stávka má být dvoudenní, odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC) ale nevyloučil její prodloužení.

Ve středu stávka zasáhne také část letů mezi Prahou a Německem, řekla mluvčí pražského Letiště Václava Havla Marika Janoušková.

Úterní akce se zaměřuje na dálkovou a nákladní přepravu. Lufthansa zrušila 84 mezikontinentálních spojů z Mnichova, Frankfurtu a Düsseldorfu a do těchto tří destinací, což je asi polovina celkového počtu.

Zbylých 90 letů chce přepravce zajistit s pomocí dobrovolníků z řad nestávkujících pilotů. Firma také hodlá uskutečnit všech sedm plánovaných nákladních letů.

Středeční čtyřiadvacetihodinová stávka zasáhne lety na krátké a střední vzdálenosti, včetně spojení provozovaných nízkonákladovou divizí Germanwings. Ohlášené zrušení 1000 z celkových 1520 plánovaných letů se podle firmy dotkne zhruba 140 000 cestujících.

Částečně postihne i Česko, podle mluvčí ruzyňského letiště Janouškové Lufthansa zrušila všechny lety mezi Prahou a Frankfurtem, což je šest odletů a šest příletů. "Prozatím zůstávají v plánu všechny lety z a do Mnichova, čtyři odlety a čtyři přílety," doplnila.

Lufthansa požádala o soudní zákaz stávky, soud ale její žádost dnes večer zamítl. Firma se nicméně ještě může odvolat. Soud vyšší instance by se tímto případem zabýval nejdříve ve středu dopoledne, informovala agentura DPA.

Odbory chtějí nyní vystupňovat tlak na vedení Lufthansy. "Nemůžeme vyloučit tento týden další stávky," řekl mluvčí VC Markus Wahl. "Stávky jsou možné i v následujících týdnech," citovala mluvčího agentura Reuters.

Spor mezi svazem VC a vedením Lufthansy se táhne už více než rok. Piloti mimo jiné požadují zachování přechodného opatření, které jim umožňuje odejít do penze v 55 letech a podle něhož jim Lufthansa do dovršení zákonného důchodového věku minimálně 65 let vyplácí část mzdy. 

Lufthansa však dala najevo, že nátlakové akci pilotů neustoupí. "Jsme rozhodnuti vydržet . . . Piloti jdou špatnou cestou," řekla mluvčí Lufthansy. Firma podala u dvou německých soudů žádost o zastavení stávky soudním příkazem. 

Do sporu se minulý týden vmísil odborový svaz UFO, který zastupuje palubní personál. Uvedl, že stávky žádné řešení nepřinesou a vedly už ke ztrátě pracovních míst. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Aerolinky chtějí pro nové zaměstnance posunout věkovou hranici odchodu do důchodu na 59 let, aby snížily náklady, a mohly tak lépe konkurovat diskontním přepravcům v čele s irskou společností Ryanair.

Vztahy mezi odborovým svazem, který zastupuje kolem 5000 pilotů Lufthansy a Germanwings, a vedením se minulý týden opět zhoršily, když zkrachovaly rozhovory o nové kolektivní smlouvě. Mluvčí odborů Wahl prohlásil, že vedení Lufthansy neprojevilo žádnou ochotu k nalezení dohody, a uvedl, že další stávky pilotů jsou nyní v podstatě možné každý týden.

Piloti kvůli sporům za posledních 18 měsíců již dvanáctkrát stávkovali a způsobili tak firmě finanční újmu přes 300 milionů eur (8,1 miliardy Kč). Protesty v minulosti ovlivnily rovněž letecké spojení mezi Německem a Českou republikou.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru