Cenu Hospodářských novin v sedmém ročníku výzkumu Nejlepší banka získala ČSOB. Nejlepší pojišťovna 2015 má tradičně dva vítěze. V kategorii životní pojištění obhájila loňský primát Komerční pojišťovna, v neživotním pojištění získala nejvyšší ocenění Allianz pojišťovna.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Pořadí bank a pojišťoven vychází z obsáhlého výzkumu, který provádí společnost Datank. Využívá rozsáhlý soubor údajů, jež její analytici získali v prvním pololetí tohoto roku. V případě bank vycházejí zejména z nákladů na vedení účtu, poplatků, úroků na spořících účtech a termínovaných vkladech, ale i úročení hypoték a spotřebitelských úvěrů. U pojistných produktů hrála roli nákladovost pojišťovny, respektive výše pojistného.

Významné hodnoticí kritérium představuje samozřejmě šíře nabízených produktů. Součástí průzkumu je i způsob, jak finanční ústavy komunikují s klienty, a jejich dostupnost.

Podkladem pro hodnocení byly výroční zprávy finančních institucí, jejich sazebníky na webu a on‑line kalkulačky. Řadu kritérií zjišťovali hodnotitelé telefonicky nebo na pobočkách bank či pojišťoven. Součástí výzkumu byl i takzvaný mystery shopping, sloužící například k zjištění úroků u hypoték nebo ověření, jakým způsobem pracovníci poboček komunikují s klienty. A jak kvalitně a rychle jsou jim schopni poradit.

Posuzovaná kritéria pomáhala stanovit veřejnost v telefonickém průzkumu. Váhu jednotlivých kritérií ale navrhovaly samy banky. Za nejdůležitější položku znovu zvolily náklady na účet. Roste ale význam komunikace.

Klientsky nejpřívětivější bankou se hlavně díky levným účtům stala Raiffeisenbank, těsně před Equa bank, která zvítězila v kategorii nejnižší náklady na běžný účet.

Nejlepší banka 2015
(celkové pořadí, hodnocení v %)

1. ČSOB 70,4
2. Komerční banka 69,2
3. Raiffeisenbank 68,3
4. UniCredit Bank 68,2
5. Česká spořitelna 66,0
6. Sberbank 62,6
7. Fio Banka 59,5
8. GE Money Bank 58,4
9. Oberbank 52,2
10. Equa bank 51,8

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • ČSOB se stala vítězem letošní ceny Hospodářských novin Nejlepší banka. Společnost uspěla v komplexním průzkumu.
  • V obdobném ocenění zaměřeném na pojišťovnický sektor v Česku uspěly Allianz a Komerční pojišťovna.
  • Anketa oceňovala i klientskou přívětivost českých bank a pojišťoven. V tomto ohledu dopadly nejlépe Raiffeisenbank, ČSOB Pojišťovna a opět i Komerční pojišťovna.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.