Čínský zahraniční obchod v srpnu pokračoval v poklesu. Vývoz se meziročně snížil o 5,5 procenta, což je méně, než se čekalo. Dovoz zažil desátý měsíční pokles v řadě a propadl se nečekaně výrazně o 13,8 procenta, vyplývá z dnešních údajů čínského celního úřadu. Data podle agentury Reuters poukazují na pokračující útlum druhé největší ekonomiky světa. Právě obavy o její zdraví v poslední době znervóznily globální finanční trhy.

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že vývoz se po červencovém propadu o více než osm procent v srpnu sníží o šest procent. U dovozu předpokládali pokles pouze 8,2 procenta. Obchodní přebytek nakonec v srpnu činil 60,24 miliardy USD, podstatně více, než se čekalo.

Čína je nejvýznamnější obchodní velmocí na světě a vývoz čínského zboží a služeb je tradičním motorem čínského růstu. Čínské úřady se nyní snaží nasměrovat domácí ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, založenému spíše na domácí spotřebě než na exportu a investicích do infrastruktury, což je další tradiční pilíř čínského hospodářského růstu. Loni čínská ekonomika stoupla o 7,3 procenta, což bylo nejpomalejší růstové tempo za 24 let.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru