Ruské embargo způsobilo tuzemským výrobcům a exportérům mléka přímou finanční ztrátu ve výši miliardy korun.

Agrární komora (AK) spolu s Potravinářskou komorou (PK) proto požaduje od Evropské unie i českého ministerstva zemědělství větší finanční podporu, ale i podporu exportu mléčných produktů do zemí mimo Evropskou unii. Na pondělní tiskové konferenci to řekl programový ředitel PK ČR Miroslav Koberna.

Nepřímé ztráty dané poklesem výkupních cen budou podle komory daleko větší. Podle agrárníků by případný pokles stavů českých dojnic způsobil i škody půdě, do které by se nevracel dostatek organické hmoty.

Cena, za kterou zemědělci mléko prodávají do mlékáren, klesla podle komory meziročně o čtvrtinu. V srpnu se podle komory pohybovala pod sedmi korunami za litr, tedy pod výrobními náklady. Podle viceprezidenta Agrární komory Leoše Říhy se současní chovatelé chovají spíše jako "srdcaři" než s ekonomickým rozmyslem.

Pokud se situace nezmění, může podle komory dojít k případnému snížení počtu dojnic, které produkují mimo mléka i chlévskou mrvu, která se následně vrací do půdy a zvyšuje její úrodnost.

Komora po ministru Marianovi Jurečkovi (KDU-ČSL) požaduje schválení nového dotačního programu na podporu mléka na pokrytí nákladů na vedení evidence zvířat nebo zvýšení podpory kontroly užitkovosti skotu. Agrárníci chtějí i další dotace na zlepšování kvality půdy či urychlení spouštění programů, které má již ministerstvo připravené, například ohledně podpory kvalitního mléka.

Tisíce farmářů se bouří při jednání ministrů v Bruselu

Navíc si komora přeje, aby vláda do konce září schválila změnu zákona, kterou by mohli farmáři využívat tzv. "zelenou naftu" i v oborech živočišné výroby. Předložit by ji mělo ministerstvo zemědělství.

Krize s padajícími cenami mléka se netýká jen ČR, mléka je v důsledku ruského embarga na dovoz potravin a zrušení mléčných kvót nadbytek na celém evropském trhu. Ministerstvo zemědělství proto situaci řeší i na evropské úrovni, v pondělí jednal ministr zemědělství Jurečka v Bruselu se svými resortními kolegy.

Před Evropskou komisí se kvůli jednání sešly tisíce protestujících farmářů. Několikrát se pokusili traktory prorazit policejní zátarasy, na ulicích zapalují ohně a pneumatiky. Žádají spuštění krizového programu, který by omezil množství mléka na evropském trhu.

Evropský komisař pro zemědělství Phil Hogan zatím požadavkům výrobců a dodavatelů mléka odolával. Protesty už začátkem léta uspořádali farmáři ve Francii a Belgii.

"Nebudeme měnit kvóty. Stále máme velké příležitosti na jiných trzích, hlavně v Asii a Africe," řekl Hogan serveru Euronews směrem k padajícím cenám mléka a vepřového masa. "Kolísání cen se však nevyhneme, na což upozorňuji už od listopadu 2014, kdy jsem se stal eurokomisařem," dodal.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Dotace na mléko do škol se zvednou

Kvůli poklesu cen mléčných výrobků v tuzemsku i zahraničí klesl zisk i olomoucké mlékárně Olma pod holdingem Agrofert Andreje Babiše. Loni jí zisk propadl takřka o čtvrtinu, na 140,5 milionu korun. Tržby však meziročně zvýšila o tři procenta na rekordní 3,457 miliardy korun.

V pondělí také Státní zemědělský intervenční fond uvedl, že dotace na mléčné výrobky pro školáky letos mírně vzrostou na 60,5 milionu korun. Z toho 12 milionů korun půjde z evropských zdrojů, zbytek z českého rozpočtu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru