Průmyslová výroba v Německu vzrostla v červenci ve srovnání s předchozím měsícem o 0,7 procenta, nejrychleji od počátku letošního roku. V červnu naopak o 0,9 procenta klesla. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.

Údaj ukazuje, že největší evropská ekonomika byla na počátku třetího čtvrtletí silná. Výsledky však zaostaly za očekáváním analytiků, kteří čekali růst až o jedno procento. Červnový údaj pak byl revidován z původního poklesu o 1,4 procenta.

"Celkově mírně pozitivní trend v průmyslovém sektoru pokračuje," uvedlo ministerstvo v prohlášení. Dodalo, že knihy objednávek jsou zaplněné díky silné poptávce ze zahraničí a že důvěra firem neklesá.

Analytici však nejsou tak optimističtí. Ekonom Commerzbank Christoph Weil uvedl, že čísla na první pohled vypadají solidně, pomohl jim však pozdější začátek letních prázdnin. "Rozpoznatelnější je zde také krize na rozvíjejících se trzích," dodal a varoval, že vliv krize bude patrnější v příštích měsících. "Na obzoru jsou tmavé mraky," prohlásil.

Ekonom ING Carsten Brzeski pak označil údaje o výrobě za "solidní, ale ne velkolepé", i když poznamenal, že přišly na pozadí řecké krize a obav ze zpomalení v Číně. "Nic velkolepého, ale také nic, co by mělo vyvolávat starosti. Možná vzhledem k náročnějším podmínkám v minulých měsících je solidní začátek úspěchem," dodal.

Produkce ve zpracovatelském sektoru se zvýšila o 0,3 procenta po červnovém poklesu o 1,1 procenta. Přispěla k tomu produkce kapitálového zboží, která stoupla o 2,8 procenta, výroba polotovarů a spotřebního zboží se naopak snížila. Produkce energetického sektoru stoupla o 1,9 procenta a ve stavebnictví o 3,2 procenta, napsala agentura Reuters.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Páteční zpráva ministerstva hospodářství ukázala, že průmyslové zakázky v červenci klesly více, než se čekalo, kvůli slabší poptávce ze zahraničí. To ukazuje na zpomalení vývozu, který byl velkou oporou růstu ekonomiky v první polovině roku.

Další poslední statistické údaje však byly převážně pozitivní. Maloobchodní tržby v červenci rostly nejrychleji za devět měsíců a růst soukromého sektoru oživuje. Podnikatelská nálada v srpnu vzrostla, ale hospodářský institut Ifo varoval, že vývoz, který táhl ekonomickou expanzi ve druhém čtvrtletí, může ke konci roku začít slábnout, pokud na německou ekonomiku dopadne zpomalení v Číně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru