Bývalý gruzínský prezident s pověstí velkého reformátora Michail Saakašvili, který se nedávno stal gubernátorem Oděsy na jihu Ukrajiny, obvinil prozápadní vládu v Kyjevě, že pracuje pro oligarchy, nechává bujet korupci a sabotuje reformy. Premiér Arsenij Jaceňuk obvinění odmítl.

"Před mými zraky korupce dostává novou podobu a stoupá výše," vyčetl Saakašvili, který přijal ukrajinské občanství ještě dříve, než jej prezident jmenoval gubernátorem. Vyjádřil politování, že ani půldruhého roku po svržení proruského režimu, považovaného za prohnilý, a ustavení prozápadní vlády, nejsou vidět reformy.

Tento názor podle agentury AFP sdílí mnoho Ukrajiny i pozorovatelů ze Západu.

"Důvodem jsou lukrativní zájmy oligarchů, kteří kontrolují ukrajinskou vládu. Celou dobu hovořím o sabotáži nejen z Ruska či místních klanů, ale také od ústřední moci," prohlásil ještě ve čtvrtek Saakašvili. Jaceňuk, kterého někteří experti kritizují za pomalost změn, v pátek obvinění odmítl jako lživá.

"Chápu emoce, chápu, jak je mu těžko. Těžko je všem. V tom jsme svorní, a proto emoce a nepodložená obvinění jdou na rukou pouze těm, kdo jsou proti reformám, proti skutečným změnám na Ukrajině. Není hodno bývalého prezidenta, aby se uchyloval k lživým obviněním. Jsem přece jeho hlavní spojenec," prohlásil Jaceňuk.

Premiér řekl, že osobní a emocionální výpady přehlíží, protože cítí odpovědnost za osud země. Ujistil, že si cení zápalu, s jakým se nový gubernátor pustil do zkorumpovaných celníků, nicméně vše by se mělo odehrávat v rámci zákona.

Podle listu Ukrajinska pravda Saakašviliho kritika následovala po jmenování staronového šéfa státní letecké služby, se kterým se dříve pohádal. Dotyčného hodnostáře vláda dnes odvolala.

Saakašvili sice opakovaně popírá, že by stál o křeslo šéfa ukrajinské vlády, avšak tato podezření nyní zesílila. Na webu prezidentské kanceláře začal sběr podpisů pod petici požadující jmenování Saakašviliho premiérem.

Saakašvili se dostal k moci v Tbilisi v roce 2003 při "revoluci růží" a nastolil prozápadní režim. Ačkoli byl kritizován za autoritářský styl vládnutí a zejména za prohranou válku s Ruskem v srpnu 2008, dokázal během desetiletí u kormidla moci vykořenit korupci a rozběhnout ekonomiku země, která po rozpadu Sovětského svazu zažila občanskou válku a zhroucení svého hospodářství.