Skupina ozbrojenců v pátek v tádžickém Dušanbe napadla policejní služebnu, čtyři policisty zabila a jednoho zranila. Při dalších dvou útocích byli na jiném místě ve městě zabiti ještě čtyři policisté. V Dušanbe podle tádžických médií panuje napětí, velvyslanectví USA oznámilo, že přepadení mohou být "předzvěstí dalších násilných aktů".

Ambasáda proto zůstane uzavřena a jejím pracovníkům bylo doporučeno nevycházet. Tádžické ministerstvo vnitra později ohlásilo, že podniká operaci s cílem zlikvidovat "bandu" vedenou dosavadním náměstkem ministra obrany; při útocích na strážnice bylo kromě osmi policistů zabito také devět vojáků z řad útočníků.

Za útoky na policisty podle tádžické tiskové agentury Avesta stojí jeden z bývalých velitelů tádžické islamistické opozice, která bojovala proti režimu prezidenta Imomaliho Rachmona během občanské války v letech 1992-1995. Po krvavé válce bylo v roce 1997 dojednáno příměří, v jehož rámci řada opozičních vůdců získala vysoké funkce ve státních strukturách včetně ministerstev obrany a vnitra. Avšak minulý týden úřady zakázaly jedinou dosud povolenou umírněně islamistickou stranu v postsovětské republice.

Velvyslanectví USA v naléhavé informaci doporučilo americkým občanům v Tádžikistánu, aby zachovávali krajní obezřetnost. "I když pozadí incidentů není jasné, nelze vyloučit, že jsou předzvěstí nových násilných aktů. Velvyslanectví zůstává uzavřeno, jeho spolupracovníkům je doporučeno nevycházet," uvedla ambasáda. Město je podle agentury Avesta prakticky obklíčeno policií a na výpadovkách hlídkují nebývale silné policejní oddíly.

Rachmonova kancelář v pátek oznámila, že prezident za "spáchané zločiny" zbavil funkce náměstka ministra obrany Abdulhalíma Nazár-zadeho. I on se jako bývalý velitel opozičních oddílů na vysokou funkci dostal po podpisu mírových dohod. Podle ministerstva vnitra po svém odvolání s několika desítkami svých přívrženců prchl do hor. V jeho domě a podniku se prý našlo velké množství zbraní a munice.

"Bývalý polní velitel opozice celá léta tajil své záměry a čekal na okamžik, kdy podnikne akce proti vládě s cílem destabilizovat situaci," citovala ruská tisková agentura TASS z prohlášení. Bývalý náměstek čelí obvinění z terorismu a zneužití pravomocí, za což má být podle ministra vnitra potrestán "se vší přísností zákona".

Podle agentury RIA Novosti se policistům podařilo v Dušanbe zajmout sedm členů "bandy", kterou tvoří 135 příslušníků výsadkového praporu. Nyní se prý skrývají asi 45 kilometrů východně od Dušanbe, kde byly uzavřeny hlavní ulice vedoucí k prezidentskému paláci a dalším úřadům.

Rachmon se drží u moci už přes dvacet let, silnou finanční a vojenskou podporu mu poskytuje Rusko. Režim čelí značnému tlaku islamistů ze sousedního Afghánistánu, přes tádžické území vedou trasy pašeráků zbraní a drog. Podle úřadů se více než 600 Tádžiků se přidalo k Islámskému státu v Sýrii a Iráku.

Tádžický opoziční novinář Dododžon Atovullojev, žijící v německém exilu, řekl agentuře Reuters, že zná vůdce vzbouřenců už dlouho a že to není žádný náboženský extremista."Kdyby byl fanatik, Rachmon by z něj nikdy neudělal náměstka ministra obrany," uvedl. Násilnosti vnímá spíše jako důkaz rostoucí nespokojenosti. "Lidé jsou naštvaní, že se musí živit jako migranti a že nemají žádnou svobodu," dodal.

Tádžičtí uživatelé internetu byli po pátečních přestřelkách odstřiženi od sociálních sítí, ať amerických či ruských, jakož i od serveru YouTube.