Ekonomika Spojených států během léta pokračovala v růstu, některé podniky již ale začaly pociťovat negativní důsledky zpomalování hospodářské expanze v Číně. Ropný průmysl se navíc dostal pod tlak kvůli klesajícím cenám ropy. Uvedla to ve středu americká centrální banka (Fed) v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha.

Dnešní zpráva bude jedním ze základů pro jednání měnového výboru Fedu na jeho příštím zasedání, které se uskuteční 16. a 17. září. Zasedání bude pozorně sledováno kvůli možnosti, že banka se rozhodne zahájit zvyšování úrokových sazeb.

Někteří analytici v důsledku nynějších výkyvů na finančních trzích dospěli k názoru, že Fed úrokové sazby spíše než v září zvýší až v prosinci, nebo dokonce až v příštím roce. Jiní však stále považují zářijové zvýšení úroků za pravděpodobné, a to zejména v případě, že se finanční trhy stabilizují a že páteční vládní zpráva přinese příznivé údaje o srpnové tvorbě pracovních míst v USA.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Za chaosem na finančních trzích stojí obavy ohledně čínského hospodářství. Druhá největší ekonomika světa loni stoupla o 7,4 procenta, což představovalo nejpomalejší tempo růstu za posledních 24 let.

V letošním druhém čtvrtletí vzrostla v meziročním srovnání o sedm procent, tedy stejným tempem jako v předešlých třech měsících.

Hospodářský růst ve Spojených státech ve druhém čtvrtletí zrychlil na 3,7 procenta z 0,6 procenta v předchozím kvartálu. Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby podpořil ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Na červencovém zasedání Fedu většina členů vedení soudila, že ekonomické podmínky ještě nedosáhly úrovně potřebné pro zvýšení sazeb, ale že se k této úrovni blíží.