Další krok k vyplacení věřitelů zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva udělal jeho insolvenční správce. Začal prodávat dluhopisy společnosti CPI Byty, kterou vlastní miliardář Radovan Vítek. Nominální hodnotu mají 390 milionů korun a věřitelský výbor, kterému šéfuje hlavní věřitel kampeličky - Fond pojištění vkladů, už záměr odsouhlasil.

To potvrdil HN i právník Fondu pojištění vkladů Tomáš Hejduk. Správce Ivo Hala nyní čeká na souhlas soudu. "Oslovil jsem přední obchodníky s cennými papíry, aby mi nabídli podmínky pro zprostředkování prodeje. Podle nich lze tyto dluhopisy považovat za relativně kvalitní," tvrdí Hala. Metropolitnímu spořitelnímu družstvu, které bylo největší českou záložnou, vzala ČNB licenci koncem roku 2013. 

Dluhopisy CPI nejsou odpad

S tím souhlasí i Lukáš Vácha, člen představenstva investiční společnosti Conseq. Podle něj se sice kvalitou nevyrovnají dluhopisům, které vydávají vlády či dobře hospodařící společnosti, nicméně nejde ani o žádný "odpad" neboli junk bonds. "Vydala je developerská společnost. To znamená, že pokud by se dostala do problémů, majitel dluhopisů přijde se svými pohledávkami na řadu až po bankách," říká Vácha. 

To ale na druhou stranu znamená, že takovéto cenné papíry nabízí vyšší výnos, a to v dnešním prostředí velice nízkých úroků není pro řadu investorů k zahození. "Ze strany investorů je hlad po výnosech a to tyto bondy splňují," říká Vácha. I proto je podle něj nyní nejlepší doba na prodej.

Hala nemohl sdělit, za jakou cenu si myslí, že se mu tyto obligace podaří prodat. "Tuto informaci nemohu říct, abych neovlivnit nabídky zájemců o koupi," tvrdí Hala. Vácha z Consequ odhaduje, že vzhledem k příznivé situaci na trhu bude muset Hala zájemcům slevit relativně málo - maximálně deset procent současné tržní ceny. 

"Bude záležet na tom, kolik bude mít správce na prodej času. Když to bude chtít prodat rychle, tak diskont bude pochopitelně větší," říká Vácha.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru