Sněmovní rozpočtový výbor se ve středu neshodl na žádném doporučení k poslanecké novele loterijního zákona, kterou ve sněmovně předložil místopředseda vládního hnutí ANO Jan Volný. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Jeho předloha především zvyšuje sazbu odvodu z loterií o pět procentních bodů na 25 procent. Všichni členové výboru se při hlasování o kladném stanovisku zdrželi, neprošel ani návrh přerušit projednávání do konce září. Poslanci budou o předloze ve druhém čtení jednat bez usnesení výboru.

Všichni poslanci, kteří předložili výboru své pozměňovací návrhy k předloze, je opět stáhli. Předseda výboru Václav Votava oznámil, že ve druhém čtení bude podán pozměňovací návrh, který vzešel z jednání koaliční rady. Tento koaliční návrh počítá se dvěma sazbami odvodu, a to 23 a 28 procent. Nižší sazba se má vztahovat na loterijní a kurzové sázky, vyšší sazba má dopadnout na hrací automaty. Votava řekl, že sociální demokraté tento koaliční návrh podporují.

Volného návrh počítá zároveň s tím, že by se měl zdvojnásobit denní místní poplatek za každý hrací přístroj a zařízení. Podnikatelé v hazardu by tak od příštího roku platili 110 korun denně za každý přístroj a zařízení.

Volný řekl, že jeho novela je postavena na období zhruba jednoho roku, než by měla vstoupit v účinnost nová právní úprava zdanění hazardu, kterou už vláda předložila sněmovně. Řekl také, že svůj návrh připravil ve spolupráci s ministerstvem financí, což potvrdila i náměstkyně ministra Simona Hornochová. Jak řekla, návrh nezdeformuje trh, nepodléhá schvalování v Bruselu a může přinést státu až 2,6 miliardy korun.

Předloha se stala terčem kritiky nejen z opozičních, ale i z koaličních řad. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že vláda parametricky mění loterijní zákon bez odborné diskuse a úvahy. Místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) předloze vytkl, že je nekoncepční, pouze zvyšuje odvody, z daní neodvádí nic na léčbu ani prevenci závislosti.

Náměstkyně Hornochová však ujistila, že ministerstvo dopady velmi pečlivě vyhodnotilo a má k dispozici obrovské množství dat. Jak řekla, když hazardní byznys zjistil, že ministerstvo myslí své záměry vážně, pustil úředníky i do svého auditovaného účetnictví.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru