Kazachstán a Čína podepsaly 25 dohod v hodnotě 23 miliard dolarů (550,4 miliardy korun). Cílem dohod je posunout vzájemnou spolupráci zaměřenou v současnosti hlavně na suroviny k produktům s větší přidanou hodnotou. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu zveřejněnou na internetových stránkách kazašského prezidenta a fondu pro správu státního majetku.

Kazachstán je druhým největším těžařem ropy z bývalých zemí Sovětského svazu po Rusku. Čína investovala miliardy do země bohaté na zdroje, hlavně do ropy a plynu a infrastrukturních projektů souvisejících s těžbou.

"Aktivně spolupracujeme s Čínou více než 20 let, hlavně v energetickém sektoru a v těžbě dalších surovin," uvedl prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev. "Včera, během našeho konstruktivního jednání s prezidentem Si Ťin-pchingem, jsme se dohodli na vytvoření 45 společných podniků a podepsali dohody o 25 z nich v celkové hodnotě 23 miliard dolarů," dodal. Žádné další detaily Nazarbajev ani čínští vládní představitelé neposkytli.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Státní fond později uvedl, že podepsal s čínskými společnostmi dohody v hodnotě 5,1 miliardy dolarů, které jsou součástí balíku kontraktů oznámených Nazarbajevem. Dohody zahrnují dopravní a energetické projekty a týkají se také jaderné energie, hutnictví a chemického průmyslu.

V březnu Čína a Kazachstán podepsaly 33 dohod v hodnotě 23,6 miliardy dolarů. Dohody pokrývají oblasti od vodních elektráren po ocel, uvedla tehdy státní tisková agentura Nová Čína.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru