Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Sněmovní rozpočtový výbor bude projednávat mj. návrh zákona, kterým se ruší druhý důchodový pilíř, novelu zvyšující spotřební daň z tabákových výrobků a bude se zabývat i návrhem na zavedení elektronické evidence tržeb. Ministr financí Andrej Babiš by měl poslance informovat o rušení poboček finančních úřadů. 

Praha. Sněmovní zemědělský výbor bude projednávat novelu zákona o významné tržní síle. 

PrahaSněmovní hospodářský výbor projedná mj. novelu poštovního zákona, novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, návrh zákona o elektronické evidenci tržeb a novelu zákona o významné tržní síle. 

Praha. Pravidelná dozorčí rada dopravního podniku. Na programu reorganizace podniku. 

New York. Organizace ADP zveřejní zprávu o srpnovém vývoji počtu pracovních míst v americkém soukromém sektoru. 

Washington. Americká centrální banka (Fed) zveřejní pravidelnou situační zprávu o vývoji ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu. 

Díky klesajícím cenám komodit zlevní elektřina i plyn

Odběr plynu (Ilustrační foto).Hroutící se ceny komodit na světovém trhu vylepší rozpočty českých podniků i domácností. Od ledna lze očekávat další snížení cen elektrické energie. V případě plynu nebude nutné čekat na konec roku, cenová válka mezi dodavateli možná vypukne již během podzimu.

Pokud se výrazněji nezmění poplatky za distribuci, mohla by typická domácnost podle propočtu týdeníku Ekonom ušetřit zhruba tři procenta výdajů za elektřinu. V případě zemního plynu může být úspora až desetiprocentní.

Největší nezávislá energetická společnost v USA propustí kolem 1800 lidí

Americká ropná firma ConocoPhillips propustí 1810 zaměstnanců, což je zhruba deset procent celkové pracovní síly společnosti. Důvodem jsou nízké ceny ropy. Oznámené propouštění je již druhým snižováním počtu zaměstnanců ve firmě v letošním roce. ConocoPhillips je největší nezávislou ropnou a plynárenskou společností ve Spojených státech 

Spolu s předchozím oznámeným propouštěním tak ConocoPhillips letos zruší 2810 pracovních míst, tedy asi 15 procent. Ceny ropy za poslední více než rok prudce klesly a cena americké ropy se pohybuje kolem nejnižší hodnoty za šest let.

Kazachstán a Čína podepsaly hospodářské dohody za 23 miliard dolarů

Vlajka KazachstánuKazachstán a Čína podepsaly 25 dohod v hodnotě 23 miliard dolarů (550,4 miliardy korun). Cílem dohod je posunout vzájemnou spolupráci zaměřenou v současnosti hlavně na suroviny k produktům s větší přidanou hodnotou. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu zveřejněnou na internetových stránkách kazašského prezidenta a fondu pro správu státního majetku. 

"Včera, během našeho konstruktivního jednání s prezidentem Si Ťin-pchingem, jsme se dohodli na vytvoření 45 společných podniků a podepsali dohody o 25 z nich v celkové hodnotě 23 miliard USD," uvedl kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Žádné další detaily on ani čínští vládní představitelé neposkytli. 

Kazachstán je druhým největším těžařem ropy z bývalých zemí Sovětského svazu po Rusku. Čína investovala miliardy do země bohaté na zdroje, hlavně do ropy a plynu a infrastrukturních projektů souvisejících s těžbou. 

Světové burzy opět výrazně klesly kvůli slabým statistikám v Číně

Akciové trhy ve Spojených státech i v Evropě zahájily nový měsíc výrazným poklesem o téměř tři procenta. Mohla za to nejnovější slabá statistika z Číny, která zvýšila obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. 

Index Dow Jones v závěru úterního obchodování klesl o 2,84 procenta na 16 058,35 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 2,96 procenta na 1 913,85 bodu. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 2,94 procenta na 4 636,11 bodu. Širší evropský index FTSEurofirst 300 uzavřel ztrátou 2,8 procenta na 1 392,57 bodu.

Čínský statistický úřad v úterý oznámil, že aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v srpnu klesla nejprudším tempem za poslední tři roky. Index aktivity se snížil na 49,7 bodu z červencových 50 bodů. Právě padesátibodová hranice je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. 

Australská ekonomika ve druhém kvartále rostla nejpomaleji za dva roky

AustrálieAustralská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procenta. Tempo růstu se tak snížilo z 0,9 procenta v prvním čtvrtletí a bylo nejpomalejší od prvního čtvrtletí roku 2013. Zpomalení způsobil hlavně prudký propad vývozu. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil australský statistický úřad. 

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zpomalení jen na 0,4 procenta. Meziročně se hrubý domácí produkt zvýšil o dvě procenta a rovněž zaostal za očekáváním. Nejvíce k růstu přispěly spotřeba vlády a domácností. Vývoz zboží a služeb však klesl o 3,3 procenta a dovoz o 0,7 procenta. Čistý vývoz tak snížil ve čtvrtletí HDP o 0,6 procentního bodu.