Americká ropná firma ConocoPhillips propustí 1810 zaměstnanců, což je zhruba deset procent celkové pracovní síly společnosti. Důvodem jsou nízké ceny ropy. Oznámené propouštění je již druhým snižováním počtu zaměstnanců ve firmě v letošním roce. ConocoPhillips je největší nezávislou ropnou a plynárenskou společností ve Spojených státech.

Spolu s předchozím oznámeným propouštěním tak ConocoPhillips letos zruší 2810 pracovních míst, tedy asi 15 procent. Nejvíce se nejnovější propouštění dotkne Severní Ameriky. Více než 500 míst chce firma zrušit v Houstonu, kde má svoji centrálu a pracuje zde téměř 3800 lidí.

Ceny ropy za poslední více než rok prudce klesly a cena americké ropy se pohybuje kolem nejnižší hodnoty za šest let. Důvodem jsou vysoké dodávky na trhy a obavy o vývoj poptávky kvůli zpomalení globální ekonomiky a zvláště čínské ekonomiky, která je druhou největší na světě a jedním z největších konzumentů ropy.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Kvůli propadu cen ropy musely téměř všechny energetické společnosti buď snížit výdaje na průzkum, nebo propouštět. Často oboje.

Firma ConocoPhillips ve druhém čtvrtletí kvůli poklesu cen ropy hospodařila se ztrátou 179 milionů USD (4,3 miliardy Kč). V nejnovějším prohlášení společnost uvedla, že sníží své výdaje a omezí průzkumné práce v hlubokých vodách, kvůli posílení své konkurenceschopnosti však musí rovněž propouštět, napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru