Koncem srpna se světové akciové trhy ocitly doslova na horské dráze.

Po rekordních propadech, které přišly poslední týden v srpnu, následoval alespoň na evropských trzích růst, který dorovnal utrpěné ztráty.

Během pondělí a úterý se však začaly světové akciové trhy znovu propadat.

V úterý táhly trhy dolů především špatné zprávy o zhoršujících se výhledech čínského hospodářství společně s předpovědí o světovém růstu Mezinárodního měnového fondu.

Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v srpnu klesla nejprudším tempem za tři roky. Znepokojivé zprávy navíc tentokrát přišly i ze sektoru služeb. 

Japonský index Nikkei 225 ukončil obchodování se ztrátou ve výši 3,84 procenta. Hlavní index tokijské burzy tak reflektoval špatné zprávy z říše středu, slabé údaje o investicích japonských firem a nejistotu před zveřejněním dalších statistických dat z USA.

Čínský šanghajský burzovní index pak po úterním obchodování odepsal 1,23 procenta. V průběhu dne se mu podařilo téměř vyrovnat propad na 3060 bodů a zakončil na 3166 bodech. 

Na vývoj akciových trhů mělo vliv i prohlášení šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové, v němž uvedla, že světová ekonomika poroste pravděpodobně pomaleji, než se očekávalo.

"Všeobecně očekáváme, že globální růst zůstane umírněný a pravděpodobně slabší, než jsme předpovídali v červenci," poznamenala šéfka MMF v textu projevu před zahájením své dvoudenní návštěvy indonéské metropole Jakarty.

Měnový fond v červenci předpověděl, že růst světové ekonomiky letos mírně zpomalí na 3,3 procenta z loňského tempa 3,4 procenta. V příštím roce ale fond očekává oživení na 3,8 procenta. Příčinou je podle Lagardeové pomalejší zotavování vyspělých ekonomik a zpomalování růstu rozvíjejících se trhů, především v Latinské Americe.

Poukázala také na pomalejší expanzi v Číně. 

Výprodej akcií pokračoval i na druhé straně Atlantiku

Se slunečními paprsky přicházejícími na západní polokouli se šířily i propady. Evropské burzovní indexy zahájily obchodování prudkým pádem.

Krátce před jeho ukončením se německý index DAX propadal o 2,77 procenta. Shodný propad zasáhl i francouzskou burzu. Britský index FTSE 100 odepsal dokonce 3,11 procenta.

Zveřejněná data ze Spojených států o nejpomalejším tempu růstu produkce od května roku 2013 moc optimistické nálady trhům také nedodala. Špatné zprávy přišly i z údajů o exportu, který klesl nejníže od dubna roku 2009. Za nesnázemi stojí především silný dolar, který exportérům ztěžuje prodej amerického zboží v zahraničí.

Naopak příznivé výsledky přinesl vývoj ve stavebnictví. Podle zveřejněných údajů se výdaje na stavby domů, továren a elektráren dostaly na nejvyšší úroveň za více než sedm let.

Kolem poledne newyorského času (18:00 SELČ) vykazoval Dow Jonesův index pokles o dvě procenta na 16 193 bodů. Širší index S&P 500 ztrácel 1,9 procenta a byl na 1935 bodech, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepisoval zhruba 1,5 procenta a pohyboval se kolem 4695 bodů

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru