Přebytek státního rozpočtu ke konci srpna klesl na 19 miliard korun z červencových 25,7 miliardy korun. Loni v srpnu byl rozpočet ve schodku 14,8 miliardy korun. Podle ministerstva financí jde o nejlepší výsledek hospodaření ke konci srpna od roku 2007. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci srpna stouply meziročně o 77 miliard na 816 miliard korun. Na tom se podílely zejména příjmy z EU fondů, které stouply meziročně téměř o 53 miliard korun.

Podle ministerstva financí výsledky rozpočtu potvrzují oživení české ekonomiky. Příjmy rozpočtu z daně z příjmu právnických osob totiž ke konci srpna podle úřadu stouply meziročně o 17 procent na 59,4 miliardy korun, a jsou tak za osm měsíců roku nejvyšší od vypuknutí finanční krize v roce 2008. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply pak meziročně o 12,6 miliardy na 378,4 miliardy korun.

"Je důležité, aby byl letošní nižší schodek přisouzen mimořádně příznivé situaci v ekonomice a nebyl projeden. Příští rok se podobná situace již zřejmě nebude opakovat," říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank. Ve druhém čtvrtletí rostl hrubý domácí produkt o 4,4 procenta, nejvíce ze zemí EU. Podle Sobíška je pravděpodobné, že schodek za celý rok 2015 skončí až o 30 miliard lépe oproti plánovaným 100 miliardám.

S podobným varováním se přidal i  hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda. Podle něj by měl příznivý výsledek hospodaření vládu přimět k tomu, aby uvážlivěji konstruovala svůj rozpočet na příští rok a snažila se jeho schodek stlačit výrazně níže než pod deklarovaných 70 miliard korun. "Příznivé ekonomické podmínky nemusí trvat věčně a je vhodné se právě v těchto časech snažit o redukci veřejného zadlužení," uvedl.

Na sociálních dávkách vydal stát o sedm miliard více

Inkaso daně z přidané hodnoty (DPH) bylo nicméně ke konci srpna o 0,4 miliardy nižší a činilo 151,5 miliardy korun. Podle MF byl pokles nadále způsoben uměle navýšenou srovnávací základnou roku 2014, kdy v důsledku kontrolní činnosti finanční správy v prvních měsících roku 2014 nebyly vyplaceny nadměrné odpočty DPH.

"Snižování tohoto negativního vlivu na meziroční srovnání je již po několik měsíců zřejmé, neboť inkaso DPH na úrovni veřejných rozpočtů vykazuje meziroční růst již šestý měsíc po sobě," oznámil úřad.

U inkasa DPH, které je současně i hlavním zdrojem daňových příjmů náležejících podle platného rozpočtového určení daní obcím a krajům, lze podle MF na konci roku očekávat minimálně dosažení výše dané rozpočtem.

Celkové výdaje rozpočtu ke konci srpna stouply meziročně o 43,3 miliardy na 797,4 miliardy korun. Na sociálních dávkách stát vydal ke konci srpna 329,4 miliardy korun, což je meziroční růst o 7,2 miliardy korun.

Srpnové saldo státního rozpočtu jednotlivých letech (miliardy)

Komentář: Saldo státního rozpočtu v měsíci srpnu v jednotlivém roce. Údaje jsou od roku 2004. Zdroj dat: ministerstvo financí.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru