Nezaměstnanost v Česku je druhá nejnižší v Evropské unii. Méně lidí bez práce mají jen Němci. Potvrdila to úterní čísla Eurostatu.

Obecná míra nezaměstnanosti osob mezi 15 a 74 lety byla v červenci na úrovni 5,1 procenta. Meziročně tedy došlo k poklesu, když ve stejném měsíci loňského roku neúspěšně hledalo práci 5,9 procenta Čechů.

Lépe než ČR na tom je pouze Německo, kde míra nezaměstnanosti činila v červenci 4,7 procenta. Shodnou výši nezaměstnanosti s Českou republikou má pak ostrov Malta. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Nejvyšší míru nezaměstnanosti mělo naopak zadlužené Řecko. Bez práce je tu podle Eurostatu každý čtvrtý občan. Nicméně jde o údaje za květen. Více než dvacetiprocentní míru nezaměstnanosti má v EU ještě Španělsko, kde činila 22,2 procenta.

Ve srovnání s červencem 2014 se míra nezaměstnanosti snížila ve 23 členských státech EU. Rostla pouze ve Francii, Rakousku a Finsku, stejná zůstala v Belgii a Rumunsku. K největšímu meziročnímu poklesu došlo v Bulharsku, kde se nezaměstnanost snížila z 11,5 na 9,4 procenta.

Ubylo mladých nezaměstnaných

V celé Evropské unii činila míra nezaměstnanosti 9,5 procenta, tedy o 0,7 procentního bodu méně než loni. Toto číslo je nejnižší od června 2011. Bez práce bylo tedy zhruba 23,1 milionu lidí, z toho 17,5 milionu představovali obyvatelé eurozóny. Míra nezaměstnanosti v zemích měnové unie se meziročně též snížila, a to z 11,6 na 10,9 procenta.

Stejně tak klesla nezaměstnanost mladých. Bez práce bylo v unii v červenci 20,4 procenta osob do 25 let, zatímco loni činila míra nezaměstnanosti 22 procent. Místo nemělo v červenci roku 2015 celkem 4,6 milionu mladých.

Nejhorší situace panuje dále v Řecku, kde míra nezaměstnanosti mladých činí 51,8 procenta, ve Španělsku (48,6 procenta) a Chorvatsku (43,1 procenta). Nejlépe se dařilo mladým Němcům, kteří měli míru nezaměstnanosti sedm procent. V Česku bylo podle Eurostatu bez práce 13,4 procenta osob do 25 let.

Kam až nezaměstnanost klesne

Podle odborníků se bude míra nezaměstnanosti v Česku snižovat i dál, dostat by se mohla až ke čtyřem procentům. Pak se ale pokles zastaví na své "přirozené míře". To znamená, že část lidí zůstane bez práce, přestože ekonomika roste a firmy nabírají nové pracovníky.

Do skupiny "přirozeně nezaměstnaných" řadíme jednak všechny, kteří zrovna z jedné práce odešli a chystají se nastoupit do nové - takže místo nemají jen krátkodobě. Hlavně sem však patří strukturálně nezaměstnaní, tedy lidé, kteří hledají práci, ale ovládají jiné obory, než o které mají firmy zájem. Na volná místa, kterých na úřadech práce přibývá, se tak nemohou hlásit, protože nemají potřebnou kvalifikaci.

Podle posledních čísel Českého statistického úřadu, který sleduje nezaměstnanost u osob mezi 15 a 65 lety, bylo v červenci bez práce 5,2 procenta osob. To je nejlepší výsledek za posledních šest let, podobně nízkou obecnou míru nezaměstnanosti zaznamenali statistici naposledy na začátku roku 2009.

Kromě ČSÚ sleduje nezaměstnanost i ministerstvo práce a sociálních věcí, respektive Úřad práce ČR, který informuje o takzvaném podílu nezaměstnaných u obyvatel mezi 15 a 64 lety. Do této skupiny patří kromě ekonomicky aktivních, tedy zaměstnaných a nezaměstnaných, kteří hledají práci, i ekonomicky neaktivní - například studenti, invalidé nebo ženy v domácnosti. Podíl nezaměstnaných činil dle MPSV v červenci 6,3 procenta.

Nezaměstnanost v Evropské unii

Komentář: Výše nezaměstnanosti v červenci roku 2015. Červencové údaje za Řecko, Maďarsko a Velkou Británii nejsou zatím k dispozici. Zdroj dat: Eurostat