Brazílie se v prvním pololetí propadla do hluboké hospodářské recese. Hrubý domácí produkt (HDP) největší latinskoamerické ekonomiky klesl ve druhém čtvrtletí v mezičtvrtletním srovnání o 1,9 procenta po poklesu o 0,7 procenta v předešlém kvartálu.

Oznámil to v pátek brazilský statistický úřad.

Pokles byl hlubší, než se čekalo. Ekonomové podle ankety agentury Reuters čekali v průměru snížení HDP o 1,7 procenta. Pád do recese prohlubuje nepopularitu vlády prezidentky Dilmy Rousseffové a může zesílit politickou krizi v zemi.

V meziročním srovnání HDP prohloubil pokles na 2,6 procenta z tempa 1,6 procenta v prvním čtvrtletí. Zesílil pokles v průmyslu, do záporného pásma se dostala produkce zemědělství a dál se zpomalil růst v těžbě surovin. Prudký pád utrpělo stavebnictví, v mírném poklesu pokračoval sektor služeb.

Růst v Brazílii, která je sedmou největší ekonomikou světa, se v posledních letech prudce zpomaloval, zejména pod vlivem oslabování cen komodit a slabé globální ekonomiky. Domácí spotřebitelské výdaje pak podkopaly dvouciferné úrokové sazby, jimiž centrální banka bojuje proti zvýšené inflaci.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ekonomika loni ještě stoupla o 0,1 procenta, před poklesem ji ale zachránilo především zvýšení vládních výdajů.

To však vedlo rovněž k růstu veřejného dluhu a vyvolalo obavy u ratingových agentur, které zemi pohrozily snížením úvěrového ratingu do spekulativního pásma.

Vláda, kterou podkopává rozsáhlý korupční skandál v ropné společnosti Petrobras, tak musela přijmout řadu úsporných opatření, omezila výdaje a zvyšuje daně. Důvěru investorů ani spotřebitelů to ale neoživilo.

Rousseffová loni v listopadu podruhé těsně zvítězila v prezidentských volbách, podle průzkumů ji ale nyní podporuje jen osm procent Brazilců.