Finská společnost Rovio, která vyrábí celosvětově populární hru Angry Birds, se chystá propustit skoro 40 procent svých zaměstnanců, tedy zhruba 260 lidí. Bude to již druhé větší propouštění ve firmě za poslední rok. 

Důvodem tohoto kroku je snaha vedení soustředit se na méně produktů a moci jim tak věnovat větší pozornost. "Vzhledem k naší současné finanční situaci se nyní musíme začít soustředit hlavně na to, v čem jsme nejlepší," vysvětlil v tiskovém prohlášení šéf společnosti Pekka Rantala.

V několika posledních letech se finská firma pustila do "příliš mnoha věcí" ve snaze udržet si svůj prudký růst a zpeněžit velký úspěch Angry Birds.

Existuje už několik zábavních parků s tematikou Angry Birds, vyšlo o nich velké množství knih a bylo natočeno několik animovaných filmů, další velkofilm, dokonce ve 3D formátu, chystá Rovio se studiem Sony Entertainment. "Naštvaní ptáčci a zlobivá prasátka" se využívají i při výuce dětí na několika webech. 

Původní hru Angry Birds vydalo Rovio na podzim 2009 nejprve pro iPhony. A za necelý rok si tuto hru stáhlo 12 milionů uživatelů. Následně proto byly vydány i verze pro další mobilní operační systémy, tedy Android, Symbian a Windows Phone a nakonec i pro herní konzole a počítače. Do srpna 2015 zaznamenaly série Angry Birds přes tři miliardy stažení. 

Rovio později vydalo několik dalších her, které se držely úspěšného konceptu Angry Birds – tedy boření překážek střílením různých zvířátek. Žádná z nich už však nebyla tak úspěšná jako ta původní. Firma dnes vydává přes dvacet různých her, některé ty novější už nemají s Angry Birds nic společného. Ani v jejich případě ale už nebylo dosaženo takového úspěchu jako u prvních Angry Birds.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na konci roku 2014 proto firma oznámila 73procentní pokles zisku, když vydělala pouhých 10 milionů eur.
Pro odborníky sledující herní trh tak není zpráva o chystaném propouštění až takovým překvapením. Podobně jako v případě společnosti Zynga, výrobce hry Farmville, nebo firmy King, která stojí za hrou Candy Crush, i Rovio podle nich příliš spoléhalo na jedinou veleúspěšnou hru.

Na konci července společnost uvedla na trh novou hru Angry Birds 2, která je zdarma, ale při jejímž hraní si uživatelé mohou dokupovat různé bonusy a vylepšení. Hru si během prvního měsíce stáhlo již 50 milionů uživatelů, což Rovio vidí jako "dobrý impuls" do budoucích měsíců.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru