Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Jednání bankovní rady České národní banky.

Praha. Diskusní setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) k aktuálním makroekonomickým trendům a jejich vlivu na trh v Česku.

České Budějovice. Začíná 42. ročník agrosalonu Země živitelka. Slavnostního zahájení se zúčastní prezident Miloš Zeman. Mezinárodní výstava potrvá do 1. září.

Znojmo. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zveřejní konsolidované hospodářské výsledky za I. a II. čtvrtletí 2015.

Vídeň. Má se konat další kolo jednání o dodávkách ruského zemního plynu na Ukrajinu.

Atény. Řecký sázkový monopol OPAP, ve kterém má nepřímý podíl česká investiční skupina KKCG, zveřejní své hospodářské výsledky za první pololetí.

New York. Americké klenotnictví Tiffany & Co. zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

Jackson Hole. Koná se každoroční setkání centrálních bankéřů.


Čínské akcie povzbudil výrazný růst ve Spojených státech

Čínské akcie dál klesaly, v Evropě se ale očekává zotavení.Čínské burzy příznivě zareagovaly na středeční růst akcií ve Spojených státech a ve čtvrtek po začátku obchodování rovněž stouply. Index Shanghai Composite se pohybuje kolem psychologicky důležité hranice 3 000 bodů a kolem 7:50 SELČ byl na úrovni 2 967,63 bodu, připsal si tedy 1,38 procenta. Index CSI300 vzrostl o 1,88 procenta na úroveň 3 082,46 bodu a index Hang Seng stoupl také o více než dvě procenta na 2 924,19 bodu.

Akcie v Číně a v dalších asijských zemích zareagovaly na výrazný růst amerických indexů, které ve středu zaznamenaly největší jednodenní růst od roku 2011. Po začátku obchodování stouply o více než dvě procenta, později však o část zisků přišly. 

Podle Švejnara může mít situace v Číně vliv na Česko a vláda by se měla připravit

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Nepříznivá situace v Číně, kde akcie začaly prudce oslabovat, by podle ekonoma Jana Švejnara mohla mít vliv i na Česko coby subdodavatele německých podniků, které do Číny vyvážejí.

Švejnar v rozhovoru s Martinem Veselovským pro DVTV řekl, že česká vláda by na to měla být připravena: měla by například podpořit ekonomiku zlepšením podmínek pro investory, zjednodušením daňové soustavy a investicemi do vzdělání a výzkumu.

Finanční úřady v malých obcích se rušit nebudou, rozhodla koalice

Finanční správa začala s kontrolou velkých firem (ilustrační foto)Koaliční rada se ve středu dohodla, že se nebude rušit 23 územních pracovišť finančních úřadů v menších obcích. Provoz úřadů bude pouze omezen na úřední dny, tedy pondělí a středu. Zároveň se sníží počet pracovníků, uvedl generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.

Finanční správa v červenci oznámila, že od příštího roku zruší 23 finančních úřadů po celé ČR a uspoří tak 100 milionů korun. Jde o malé pobočky, kde dnes pracuje většinou méně než 11 lidí. Jejich fungování je prý neefektivní a představují finanční i organizační zátěž. Záměr kritizovali dotčené obce, poslanci i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Finanční správa bude zajišťovat služby v pondělí a ve středu po celý rok. V tuto chvíli je tam deset pracovníků, kteří zajišťují služby a občané je nevyužívají. Nově by tam měli služby zajišťovat dva pracovníci a ostatní přejdou na vyšší územní pracoviště," uvedl Janeček.

Ačkoliv lidé u Fortuny sázeli o čtvrtinu víc, čistý zisk se jí propadl o 47 procent

Sázková kancelář Fortuna

Sázkové společnosti Fortuna spadl letos pololetní provozní zisk EBITDA o 40 procent na devět milionů eur, v přepočtu zhruba čtvrt miliardy korun. A to i přesto, že lidé prosázeli o čtvrtinu víc peněz než loni, celkem 412 milionů eur, tedy přes 11 miliard korun. Čistý zisk pak klesl dokonce o 47 procent na 4,8 milionu eur (130 milionů korun).

"Dosažené výsledky byly ovlivněny zejména velkým zájmem o sázení on-line, který by podpořen mimo jiné rozšířenou nabídkou živých přenosů a zrušením manipulačního poplatku na Slovensku," řekl Per Widerstrom, CEO a předseda představenstva Fortuna Entertainment Group.

Panasonic ukončí výrobu lithium-iontových baterií v Pekingu

Lithium-iontová baterie (ilustr. foto)Japonský výrobce elektroniky Panasonic Corp. tento měsíc ukončí výrobu lithium-iontových baterií ve svém závodě v čínském Pekingu. O práci tak přijde 1300 zaměstnanců. Rozhodnutí je součástí plánu firmy zaměřit se na produkty s vyšší marží, jako baterie do elektrických aut.

Čínský závod postavený před 15 lety vyrábí baterie pro jednoduché mobilní telefony a digitální fotoaparáty. Poptávka po těchto produktech však prudce klesla kvůli oblibě chytrých telefonů. "Globální trh s těmito produkty klesl," uvedla mluvčí Panasoniku Jajoi Watanabeová. Hlavním zákazníkem továrny byla původně finská Nokia. Ta však prodala svoji výrobu mobilních telefonů v roce 2014 Microsoftu.