Napjatou situaci kolem plánované obří investice výrobce telefonů HTC z Tchaj-wanu v Brně se ve středu pokusila uklidnit vládní agentura CzechInvest. HTC má podle ní o vybudování opravárenského centra stále zájem, nyní však přehodnocuje všechny záměry ve světě a v Česku aktivitu přerušilo.

"Brněnský projekt se dostal do časové prodlevy, protože vedení společnosti se nyní věnuje situaci na asijských trzích. Společnost se rozhodla přehodnotit všechny celosvětově běžící projekty," napsala mluvčí CzechInvestu Petra Menclová. Investice v Brně však není u konce, prý právě kvůli tomu, že měla společnosti přinést významné provozní úspory. Nežádala ani investiční pobídky.

Zároveň ale Menclová přiznala, že firma nesjednává smlouvy a dohody s dodavateli včetně developera a personálních agentur. Česká televize už na začátku týdne upozornila na to, že zaměstnance, které HTC už dříve pro nové servisní centrum nabralo, nyní propouští.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

V brněnské průmyslové zóně Černovická terasa mělo vzniknout první opravárenské centrum HTC v Evropě, které mělo postupně zaměstnat až 1000 lidí, letos 300. Halu si chtěla společnost pronajmout od developera CTP Invest, smlouva ale nebyla podepsána. Zhruba stovka zaměstnanců, které firma stihla nabrat, už tedy dostala výpověď.

Firma HTC zažívá aktuálně velmi špatné období. Její akcie se letos propadly o 60 procent a jejich hodnota je nejnižší od roku 2005. Ve druhém čtvrtletí se propadla do ztráty osmi miliard tchajwanských dolarů (5,8 mld. Kč), ztrátu výrobce očekává i ve třetím kvartále. Zhruba z 15 500 zaměstnanců plánuje propustit 15 procent. Zastavil také výrobu některých typů smartphonů, má problémy s jejich prodejem.

"CzechInvest má nadále zájem, aby v Brně opravárenské centrum vzniklo, a je s vedením společnosti nadále v kontaktu. S dalšími institucemi včetně Jihomoravského kraje je připravený poskytnou veškerou možnou pomoc při uskutečnění záměru," doplnila Menclová. Kvůli udržení investice jednal v úterý s generálním ředitelem CzechInvestu Karlem Kučerou i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru