Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Vláda dnes bude mimo jiné jednat o návrhu na zrušení usnesení vlády z 9. listopadu 2011 k navrženému sjednání Obchodní dohody proti padělatelství mezi EU, Austrálií, Kanadou, Japonskem, Korejskou republikou, Spojenými státy mexickými, Marockým královstvím, Novým Zélandem, Singapurskou republikou, Švýcarskou konfederací a Spojenými státy americkými.

Praha. Diskusní večer, na kterém vystoupí ekonom Tomáš Sedláček spolu s italským profesorem ekonomie a čelným evropským expertem na témata občanské ekonomie, společenské zodpovědnosti či konceptu štěstí v ekonomii Luiginem Brunim.

Praha. Ministr zemědělství Marian Jurečka se vyjádří k jednání ministrů zemědělství V4 a Slovinska, Bulharska, Rumunska a Rakouska.

Moskva. Ruský finanční ústav Sberbank zveřejní výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí.

Sledujeme vývoj na světových burzách.

Čínské akcie pomalu rostou, podle analytiků zásahy státu zřejmě přišly pozdě

Investor sleduje elektronickou tabuli s informacemi o pohybu cen akcií v Pekingu.Po úterním výrazném oživení akciových trhů v Evropě a ve Spojených státech ve středu mírně rostly burzy také v Asii a Číně. Podle analytiků sice pomohly úterní zásahy státu, ale uvolnění monetární politiky druhé největší ekonomiky světa zřejmě přišlo pozdě, uvádí server CNBC. "Navíc nyní vidíme masivní odliv kapitálu," cituje server analytika Pu Yonghaa z Fountainhead Partners.

Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných v Šanghaji a Šen-čenu, ve středu posílil o 0,7 procenta na 3062,57 bodu. Pro srovnání, v pondělí index odepsal 8,8 procenta a výrazný pokles pokračoval i v úterý. Index šanghajské burzy Shanghai Composite si po největším poklesu od roku 2007 ve středu připsal 0,5 procenta, nyní činí 2980,79 bodu, stále je však pod psychologicky důležitou hranicí 3000 bodů.

Výši minimální mzdy bude určovat výkonnost ekonomiky 

Zvyšování minimální mzdy dostane jasnější pravidla, už nebude výhradně v rukou politiků. Naposledy přitom o růstu rozhodl kabinet Bohuslava Sobotky minulý týden, a to o sedm set na 9900 korun měsíčně. Hranice platového minima se ale v budoucnu má řídit ekonomickými ukazateli, například výší průměrné mzdy. Se změnou pravidel souhlasí zástupci podnikatelů, vláda, a dokonce i odboráři.

"Zda to bude medián mezd, nebo něco jiného, je otázka poměrně složitá, protože význam a dopady různých veličin se v čase mění a mohou se měnit, přitom případný nový systém by měl nějakou dobu vydržet," říká k tomu náměstek ministryně práce Petr Šimerka. Byznysmeni a zástupci vlády se zatím nedokážou shodnout na termínu, odkdy nový systém spustit. Zatímco podnikatelé by jej nejraději odstartovali už od ledna 2017, Marksová je nejdříve pro rok 2018.

Volkswagen zasáhla slabá poptávka v Číně, Rusku a Brazílii

Volkswagen BeetleNěmeckému automobilovému koncernu Volkswagen v červenci klesl prodej meziročně o 3,7 procenta na 792 100 vozů, a to zejména kvůli slabé poptávce v Číně, v Rusku a v Brazílii, uvedla v úterý firma. V období od ledna do července se prodej meziročně snížil o procento na 5,83 milionu vozů. 

"Celková ekonomická situace v Číně, Rusku a Brazílii zůstává obtížná," uvedl člen představenstva koncernu Christian Klingler, který je odpovědný za prodej a marketing. "Skupina Volkswagen není vůči tomuto vývoji imunní," dodal. 

Ve střední a východní Evropě se prodej koncernu v prvních sedmi měsících roku propadl téměř o 11 procent. Silný růst poptávky v České republice, Maďarsku a Rumunsku podle firmy nedokázal kompenzovat více než čtyřicetiprocentní propad na ruském trhu. V Číně prodej Volkswagenu od ledna do července klesl více než o pět procent a v Brazílii se propadl téměř o třetinu. Čína je největším trhem automobilky Volkswagen.

Polští horníci, pracující pro největšího těžaře uhlí v EU, hrozí stávkou

Polský horník ve stávcePolské hornické odbory vyhrožují, že jsou od října připraveny stávkovat, pokud vláda nenajde investora pro státní společnost Kompania Weglowa (KW), která je největším těžařem uhlí v Evropské unii. Podle agentury Reuters to v úterý oznámil představitel odborové organizace.

Podle dohody podepsané letos v lednu slíbila vláda horníkům, že do konce září najde pro KW investora, a postará se tak o přežití společnosti, která zaměstnává okolo 49 000 lidí, což je asi polovina z celého polského hornického sektoru.

"Požadujeme, aby vláda dodržovala své závazky s ohledem na doly i na celou oblast," řekl Dominik Kolorz, šéf odborové organizace Solidarita ve Slezsku. Odboráři budou podle něj kdykoli v říjnu připraveni vstoupit do stávky ve všech dolech ve Slezsku. Reuters připomíná, že středopravicová vláda premiérky Ewy Kopaczové doufala, že se jí podaří přesvědčit energetické společnosti PGE, Enea a Energa, aby do KW nalily peníze. Tento plán však nevyšel.

Ceny ropy mírně rostou, zůstávají ale poblíž svých šestiletých minim

Ceny ropy na světových trzích se v úterý zvyšovaly, a zotavily se tak z hlubokých ztrát, které utrpěly v minulých dnech. Přetlak nabídky této strategické suroviny na světovém trhu a obavy z rychlého tempa zpomalování růstu ekonomiky v Číně ale způsobují, že ceny zůstávají v blízkosti nejnižších hodnot za šest a půl roku.

Severomořská ropa Brent ve středu kolem 7:00 přidávala zhruba 0,44 procenta na 43,40 dolaru na barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se ve stejnou dobu pohybovala kolem 39,49 dolaru s nárůstem zhruba o 0,46 procenta.

V pondělí ceny brentu i WTI klesly na nejnižší úroveň od začátku roku 2009 a od začátku měsíce ztrácejí oba ukazatele zatím více než 16 procent. Zhruba polovinu těchto ztrát utrpěly v posledních dvou obchodních seancích, když propadající se čínské akcie odstartovaly výprodej na světových trzích.