Pojišťovací skupina Vienna Insurance Group (VIG), která vlastní největší českou pojišťovnu Kooperativa, dosáhla v prvním pololetí zisku před zdaněním ve výši 250 milionů eur (6,77 miliardy korun). V meziročním srovnání tak jde o pokles ve výši 16,8 procenta. K němu podle prohlášení společnosti přispěly nižší příjmy z pojistného a nízké úrokové sazby. Akcie firmy na pražské burze po zveřejnění výsledků stouply o 1,86 procenta.

Hrubé příjmy z pojistného rakouské skupiny se snížily o 1,5 procenta na 4,9 miliardy eur. Čistý zisk jí klesl o 13,7 procenta na 192,5 milionu eur. Nejvíce se na zisku společnosti přičinila česká Kooperativa, a to částkou 88,1 milionu eur (2,38 miliardy korun).

Poměr nákladů a nárokovaných škod proti pojistnému, což je měřítko ziskovosti pojišťoven, se v divizi pojištění majetku a škod snížil o 1,2 procentního bodu na 95,9 procenta, což byl nejlepší pololetní výsledek za posledních pět let. Čím níže je ukazatel pod 100 procenty, tím větší je ziskovost pojišťovny. Překročení hranice 100 procent znamená ztrátu.

V oblasti životního pojištění dosáhla skupina příjmů z pojistného výše 2,134 miliardy eur v prvním pololetí, což je meziroční pokles o čtyři procenta. Kvůli nízké výši pojistného pak zisk v této části byznysu poklesl o 21,1 procenta na 82,1 milionu eur.

Neživotní pojištění generovalo zisk před zdaněním ve výši 145,6 milionu eur, což je v meziročním srovnání pokles o celých 12 procent. Objem povinného ručení vzrostl nejvýrazněji na rumunském trhu o 16,4 procenta. Za poklesem stojí v meziročním srovnání především náklady na úroky spojené s dluhopisy vydanými v březnu 2015.

Kooperativa je premiantem

Generální ředitel VIG Peter Hagen vyjádřil s výsledky hospodaření spokojenost. Upozornil, že firma expanduje na nadějných trzích v Pobaltí a zlepšila ukazatel poměru nákladů a škod. Konkrétní výhled na celý letošní rok ale firma neposkytla.

V případě českého regionu tak pojišťovací skupina zaznamenala růst o 2,7 procenta. V oblasti neživotního pojištění nedošlo k žádným změnám, zatímco v případě životního pojištění došlo k poklesu, především kvůli nižším úrokovým sazbám pojistného.

VIG se specializuje na pojištění v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří zhruba 50 společností ve 25 zemích. V Česku VIG působí prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny.

Podíl na zisku jednotlivých divizí skupiny VIG

Komentář: Česká pobočka rakouské bankovní skupiny překonala v prvním pololetí v ziskovosti svou matku a dosáhla tak zisku před zdaněním ve výši 88,1 milionu korun. Zdroj dat: Vienna Insurance Group
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru