Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Proběhne tisková konference ČSOB, na které banka představí nový komunikační koncept a inovativní bankovní produkt určený především pro rodiny s dětmi.

Praha. Uskuteční se tisková konference společnosti eMoneyServices (EMS) zejména k novým finančním nárokům, které je EMS nucena uplatňovat vůči hlavnímu městu Praze vzhledem k naprosté nečinnosti při řešení problémů Opencard.

Pardubice. Proběhne tisková konference generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Jana Kroupy k jednání s ředitelem pardubické správy ŘSD Bohumilem Vébrem. Tématem bude aktuální připravenost dopravních staveb v Pardubickém kraji, zejména rychlostní komunikace R35.

Brno. Končí 46. mezinárodní veletrh obuvi a koženého zboží Kabo a 45. mezinárodní veletrh módy Styl.

Brno. V rámci veletrhu se uskuteční přednáška o trendech ve spodním prádle pro příští rok, přednáší Martin Kárych ze společnosti Altra.

New York. Americký maloobchodní řetězec Best Buy zveřejní hospodářské výsledky za druhé finanční čtvrtletí.


Čína prohrává boj s trhem. Šířící se panika strhává burzovní indexy, měny i komodity

Investor v Šanghaji sleduje vývoj burzy.Akcie dvou tisíc společností kotovaných na čínských burzách se propadly o povolený denní limit, který činí deset procent. Šanghajský burzovní index odepisuje 8,55 procenta. Jde tak o největší propad od března tohoto roku. Index Hang Seng odepsal 5,1 procenta, a je tak nejníže od května.

Tchajvanský index se propadl o 7,4 procenta, což je dokonce největší pokles od roku 1990. Cena ropy spadla pod 45 dolarů za barel a propadají se i ceny dalších komodit. Podle agentury Bloomberg klesla severomořská ropa Brent poprvé od roku 2009 pod hranici 45 dolarů za barel. Mezi hlavní příčiny patří zvýšení produkce ze strany Íránu, nové vrty ve Spojených státech amerických a padající čínská poptávka.

Šířící se panika z Číny navíc ovlivňuje i měny států, které disponují množstvím nerostných surovin. Například jihoafrický rand se propadl nejvíce od roku 2011. Silný propad zaznamenal i australský dolar.

Nejbohatších 400 lidí přišlo v propadu akcií o 182 miliard dolarů. Jejich konta zchudla téměř o pět procent

Nejbohatších 400 lidí světa přišlo tento týden kvůli prudkému poklesu akciových burz celkově o 182 miliard dolarů (4,3 bilionu Kč), tedy o zhruba 4,5 procenta svého úhrnného jmění. Dostali se tím od počátku roku do záporných čísel. Plyne to z indexu miliardářů, který zpracovává agentura Bloomberg.

Světové burzy zažily nejhorší týden v tomto roce, srazily je známky dalšího zpomalování čínské ekonomiky spolu s pokračujícím poklesem cen komodit. Propad vyvrcholil v pátek zhruba tříprocentními ztrátami akciových indexů v USA a západní Evropě. Jen za tento den se hodnota majetku čtyř stovek světových miliardářů snížila o 76 miliard dolarů.

ČEZ rozdá více ze svého zisku. Firma se chce s akcionáři podělit o přebytek peněz

Novým místopředsedou dozorčí rady ČEZ je Petr Blažek - Ilustrační foto.Energetický podnik ČEZ bude vůči svým akcionářům stále štědřejší. Nemá kam investovat vydělané peníze, a tak na dividendy zřejmě dá větší část zisku než letos. "Pokud máte přebytek hotovosti, je jen fér se o něj podělit s akcionáři," řekl v rozhovoru pro HN finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Letos firma na dividendách vyplatila zhruba tři čtvrtiny svého loňského zisku − akcionáři dostali 21,5 miliardy korun.

V nejbližší době nebude energetická skupina potřebovat peníze na velké investice. Modernizaci nebo výstavbu nových bloků ve čtyřech elektrárnách od Tušimic až po Počerady už má za sebou, v uplynulých letech do nich nalila 100 miliard korun. Další stovky miliard mělo pohltit rozšíření Temelína, jenže to prozatím padlo.

ČEZ letos vinou trvalého poklesu burzovních cen elektřiny očekává snížení zisku − místo loňských 29,5 miliardy korun vedení firmy odhaduje 27 miliard. Navzdory tomu by však dividenda mohla být stejná jako letos, nebo dokonce vyšší.

Tesco přesouvá do Česka provozní ústředí pro Polsko. Zjednodušuje vedení pro východní Evropu

Strašák propouštěníBritská maloobchodní společnost Tesco v rámci reorganizace řídící struktury v regionu střední Evropy ruší provozní ústředí pro polský trh a přesouvá jeho činnost do České republiky. Napsal to polský list Wiadomości Handlowe. Tesco provozuje v Polsku kolem 450 prodejen.

V polském ústředí Teska, kde pracovalo 120 lidí, zůstávají podle listu jen čtyři zaměstnanci, zbylí dostali výpovědi. Provozní ředitel pro Polsko přechází do Česka, kde se nyní bude rozhodovat o eventuálním rozvoji polské části řetězce.

Stát by mohl odkoupit majetek Českých drah za 3,2 miliardy

Ministerstvo dopravy navrhne vládě, aby stát odkoupil nádražní budovy a související majetek od Českých drah za 3,2 miliardy korun. Úřad dokončuje posudek, který cenu za převod stanovil zhruba o deset procent vyšší, než jakou v červnu schválila Evropská komise. Uvedla to v neděli Česká televize (ČT). Podle ní by se mohl odkup stihnout do konce roku.

Evropská komise před časem souhlasila, aby České dráhy prodaly 1600 budov státu. Hospodařit s majetkem by poté měla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Převod podle komise nepředstavuje nedovolenou veřejnou podporu, místo očekávané ceny kolem osmi miliard ale spočítala částku na 2,9 miliardy.