Jestliže se v Česku znovu vypíše tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, francouzská strana do něj podá nabídku. Francouzská firma o jejím předložení bude uvažovat. Novinářům to v neděli v Praze řekl před společným jednáním s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius. Energetická společnost ČEZ zrušila soutěž na dostavbu dvou temelínských bloků loni v dubnu.

"Pakliže bude tendr vypsán, bude nabídka z francouzské strany podána," uvedl Fabius. Podle něj francouzská firma bude uvažovat o předložení nabídky na dostavbu Temelína.

Francouzský ministr zahraničí podotkl, že "ČR a Francie sdílejí v širokém rozsahu názory na diverzifikaci energetických zdrojů". Dodal, že Francie nedávno svou politiku ohledně jaderné energie "zreorganizovala", vše by tedy nově řešila energetická společnost EDF.

Po dobudování by elektrárna měla víc než ztrojnásobit svůj výkon. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) na počátku roku řekl, že vypsání tendru není v letošním roce na programu. ČEZ výběrové řízení loni zrušil téměř pět let po jeho vyhlášení, a to kvůli neposkytnutí státní záruky na výkupní ceny elektřiny.

Do soutěže se nejdřív přihlásili tři zájemci – americký Westinghouse, ruský Atomstrojexport a francouzská Areva. V roce 2012 podaly nabídky na dostavbu Temelína Westinghouse, Areva a rusko-české Konsorcium MIR.1200, které tvořily firmy Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společnost ČEZ v říjnu 2012 Arevu vyřadila s tím, že nesplnila požadavky tendru. V tisku se objevila informace, že nabídka negarantovala fixní cenu, Areva to odmítla.

Kvůli tomuto sporu vydal v říjnu 2013 soud v Brně předběžné opatření, podle něhož ČEZ nesměl podepsat smlouvu s případným vítězem tendru. V listopadu téhož roku požádala Evropská komise ČR o dodatečné informace týkající se tendru a vyřazení Arevy.

Migraci je třeba řešit společně

Opatření k řešení problému migrace musí evropské země přijímat společně. Ke zvládnutí nynější migrační vlny je třeba společný evropský přístup. V Praze se na tom v neděli shodli oba ministři zahraničí.

"Pokud se nebudeme v Evropě snažit hledat společný přístup, tak je to něco, co by mohlo vážně dezintegrovat situaci v Evropě. Česká republika je země, která má velký zájem na udržení schengenského režimu," řekl Zaorálek.

Migrační krize se podle Fabiuse odehrává v "celosvětovém formátu". "Veškerá řešení je potřeba přijímat společně," uvedl šéf francouzské diplomacie. Řešení má podle něj "dva póly" – na jedné straně solidaritu s uprchlíky i státy s největším náporem běženců a jejich sousedními zeměmi, na druhé uzavřenost a tvrdost a opatření vůči převaděčům a pašování lidí. Je nutné také rozlišovat mezi lidmi, kteří mají opodstatněné důvody, a mezi těmi, kteří přicházejí z důvodů ekonomických, dodal Fabius.

Palčivým tématem je podle obou ministrů nyní situace v Makedonii, kterou je nutné řešit rychle. Makedonie blokovala hranici s Řeckem, aby zabránila nekontrolovanému proudění běženců z Řecka. Blokádu o víkendu ukončila.

"Makedonie se nenachází v jednoduché situaci, myslím stabilitu vlády. Okolnosti pro ni představují mimořádnou zátěž," uvedl Zaorálek. Podotkl, že i jiné země se potýkají s migrační vlnou, na jejíž zvládnutí nemají sílu. Dodal, že Makedonie není asi spokojena s tím, jak EU a konkrétně Řecko problém řeší.