Řecký premiér Alexis Tsipras v televizním proslovu oznámil svou rezignaci, a otevřel tak možnost pro vypsání parlamentních voleb. Rezignaci ve čtvrtek večer předal do rukou prezidenta Prokopise Pavlopulose. Ten podle řecké ústavy nemůže vypsat nové volby hned, ale měl by oslovit předsedy dvou dalších nejsilnějších stran. Těmi jsou opoziční Nová demokracie a extremistický Zlatý úsvit. Prozatímní funkci premiéra by měla převzít předsedkyně Nejvyššího soudu Vassiliki Thanuová.

Předseda druhé největší parlamentní strany Nové demokracie Evangelos Meimarakis již naznačil, že by se mohl pokusit sestavit vládu se stranami Potami a Pasok bez vypsání předčasných voleb. Naopak radikální členové doposud vládní Syrizy se mají podle britského deníku Telegraph ve čtvrtek v noci setkat a budou projednávat možné opuštění strany a vytvoření vlastního parlamentního uskupení.

Ve svém proslovu Tsipras kritizoval některé členy jeho vládní strany Syriza, kteří se vyslovili pro opuštění eura a návrat k drachmě. Vyzval zároveň Řeky, aby jeho dosavadní snahy podpořili. Konec své vlády odůvodnil tím, že novou dohodou se dovršil její mandát.

Tsipras dále řekl, že nedosáhl s věřiteli takové dohody, jaké chtěl. Nečekal totiž, že představitelé Evropské unie budou vyjednávat tak tvrdě. "Abych byl zcela upřímný, nedosáhli jsme takové dohody, jakou jsme chtěli. Jsme ale povinni nyní dohodu dodržovat," řekl. "Jsem přesto velmi pyšný na mou vládu. Vyjednávali jsme ustavičně a tvrdě," dodal.

Hlavní myšlenkou Tsiprasova proslovu podle komentátorů bylo přesvědčení, že je lepší bojovat za výhodnější podmínky s věřiteli než opustit euro nebo naopak slepě přijmout diktované podmínky.

Někteří evropští státníci se již k Tsiprasovu rozhodnutí vyjádřili. Podle britských médií se poměrně ostře vyjádřila Angela Merkelová. Německá kancléřka byla ve čtvrtek na návštěvě Brazílie, kde se setkala s tamní prezidentkou Dilmou Rousseffovou. Ta médiím sdělila, že Merkelová k rozhodnutí řeckého premiéra řekla "Tsiprasova demise je součástí řešení, ne krize".

Naopak předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem podle svého mluvčího řekl, že nový záchranný program potřebuje širokou podporu v řeckém parlamentu a doufá, že případné nové volby takovou podporu přinesou.

Evropu nicméně nečekají klidné týdny. Kromě možných řeckých voleb se čeká na hlasování v Portugalsku a Katalánsku, i jejich výsledky mohou velmi ovlivnit budoucí vývoj Evropy.

Tsipras vládl od ledna

Odcházející premiér Tsipras se k moci dostal teprve letos v lednu. Tehdy voličům slíbil, že ukončí nepopulární politiku přísných škrtů a šetření, kterou Řecku naordinovali mezinárodní věřitelé, tedy Evropská centrální banka, Evropská komise a Mezinárodní měnový fond.

Po několika měsících ale musel otočit. Jednání s věřiteli o vyplacení poslední části finanční pomoci se dostalo do slepé uličky a Tsipras nakonec pod tlakem obav z odchodu z eurozóny a dluhových potíží kývl na další úspory, reformy i privatizaci. Jeho obrat ale vyvolal v jeho straně Syriza rebelii. Tu vede bývalý ministr energetiky Panagiotis Lafazanis.
Naposledy minulý pátek proti třetímu záchrannému balíčku hlasovala třetina poslanců Syrizy. Tsipras se kvůli tomu musel opřít o hlasy opozičních stran. A taková situace je pro něj neudržitelná. Nejprve podle řeckých médií Tsipras zvažoval, že požádá poslance o vyslovení důvěry své vládě. O různých možnostech se premiér ve čtvrtek radil se svým týmem poradců a spojenců. Nakonec se ale rozhodl, že podá demisi. Zemi nyní čekají předčasné volby.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru