Kazašská měna tenge ve čtvrtek ztratila více než čtvrtinu hodnoty poté, co vláda této středoasijské země rozhodla zrušit omezení rozpětí pohybu měny a ponechat tenge volnému pohybu. Tenge se v posledním roce ocitl pod silným tlakem propadu cen ropy a dalších komodit a vláda chce obnovit konkurenceschopnost země narušenou prudkým poklesem ruského rublu a devalvací ázerbájdžanského manatu.

Krok Kazachstánu je po nedávných mírných devalvacích v Číně a Vietnamu dalším výstřelem ve vznikající "měnové válce", uvedla agentura Reuters.

Oficiální kurz tenge po rozhodnutí vlády klesl o 26 procent na zhruba 255 tenge za dolar ze středeční úrovně 197 za dolar. V Almaty se ve čtvrtek dolar podle zpravodaje Reuters prodával za zhruba 263 tenge.

Kazachstán letos do července zaznamenal propad hodnoty vývozu o 40 procent, což je důsledek hlubokého poklesu cen ropy a kovů. Kvůli udržování stabilního kurzu navíc země ztrácí na své nejbližší konkurenty, jejichž měny v poslední době výrazně klesly.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Prezident Nursultan Nazarbajev prohlásil, že jeho země byla nucena jednat. "Nikdo nemůže stát stranou této (měnové) bouře," řekl prezident na setkání s vládními činiteli a šéfy společností. Dodal, že centrální banka vydala od loňského roku na obranu kurzu tenge 28 miliard dolarů, v přepočtu 678 miliard korun.

Přechod na volný kurz přivítali místní firmy ze sektoru těžby ropy a dalších surovin. Analytici však upozorňují, že by to mohlo vyvolat vlnu dalších podobných kroků v regionu a také způsobit neklid mezi běžnými lidmi, kteří zažili tři devalvace od roku 1999, naposledy v únoru 2014. Nazarbajev pohrozil, že policie zasáhne proti "provokatérům", kteří by proti kroku vlády protestovali.

Ázerbájdžán, další velký vývozce ropy v regionu, letos v únoru devalvoval svou měnu o 35 procent. Ruský rubl od loňska ztratil zhruba polovinu hodnoty pod tlakem propadu cen ropy a západních sankcí za kroky Moskvy v ukrajinské krizi.

Minulý týden Čína devalvovala kurz jüanu o zhruba tři procenta. Ve středu na to Vietnam reagoval oslabením dongu o jedno procento.

Guvernér kazašské centrální banky Kairat Kelimbetov řekl, že trh by měl dosáhnout rovnovážného kurzu měny během pěti až sedmi dní. "Není to devalvace, ale přechod na volně plovoucí kurz, kdy trh sám určuje kurz," řekl. Dodal, že centrální banka nebude nadále masivně ovlivňovat kurz a měnová politika bude od nynějška založena na cílování inflace.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru