Nová linka spojující Prahu s Pekingem ovlivnila už měsíc před svým zahájením ceny konkurenčních dopravců. Čínská Hainan Airlines na spoj nasadila ceny od 12 tisíc korun a za tuto částku si již letenky z Česka koupily desítky lidí, řekla Věra Janičinová, ředitelka prodeje letenek jednoho z největších tuzemských prodejců, společnosti Student Agency.

Zhruba stovku prodaných letenek hlásí konkurenční Letuška.cz. Letenky na spoj do čínské metropole se v Česku prodávají zhruba měsíc.

Nabídky Hainan Airlines na termíny na konci září, kdy má čínská linka zahájit provoz, jsou nyní o stokoruny lacinější než spoje Air France s přestupem v Paříži nebo Austrian Airlines s přestupem ve Vídni, řekl ředitel divize Business Travel společnosti Thomas Cook Martin Doupovec. Ceny kolem 13 tisíc korun za let do jihovýchodní Asie podle něj nejsou standardní a jsou důkazem konkurenčního boje, který způsobil právě vstup čínské společnosti na trh. "Otázkou pochopitelně zůstává, jak dlouho mohou takto nízké ceny vydržet," dodal.

Kromě lákavé ceny hraje čínské letecké společnosti do karet i kratší délka letu, uvedl ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. Zatímco přímý let s Hainanem trvá do Pekingu deset hodin, alternativní spojení přes Paříž vychází i s hodinovým čekáním na přestup na 13,5 hodiny, doplnil Doupovec.

Podle prvotních prodejů má čínský dopravce šanci na úspěch, uvedl Trejbal. Přestože desítky prodaných letenek nevypadají příliš impozantně, jde podle něj o slušný začátek. Je totiž nutné vzít v úvahu i čínské turisty, a také skutečnost, že Peking je spíše obchodní než masová turistická destinace.

Na prognózu, jak zaujalo nové spojení právě obchodní klientelu, je ale podle Doupovce brzy. Přestože do Číny existuje vízová povinnost, lidé cestující za obchodem si kupují letenky s mnohem kratším předstihem než turisté, zpravidla dva týdny dopředu. I podle Doupovce má nové letecké spojení velkou šanci uspět. Nebude to ale zásluhou českých turistů, ale čínských, pro které je nyní Praha módní turistickou destinací, dodal.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Linka mezi Prahou a Pekingem zahájí provoz 23. září. Hainan na linku nasadí Boeing 767 s kapacitou 223 míst, z toho 31 v třídě business a 192 v ekonomické třídě. Z Prahy bude odlétat vždy v pondělí, středu a pátek ve 13:30. V Pekingu letadlo přistane po desetihodinovém letu kvůli časovému posunu druhý den v 05:30 místního času. V opačném směru bude odlétat ve 02:30 místního času a do Prahy přiletí v 07:30 ráno.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru